A vizsgálat során kiderült, hogy az egészségügyi és a szociális nonprofit szervezetek többsége -. a magyarországi civil szerveződésekhez hasonlóan -. alapítványi formában működik (62 százalék), negyedük egyesületként, 13 százalékuk pedig közalapítványként tevékenykedik. Az egészségügyi és szociális feladatokat ellátók többségét (62 százalék) az önkormányzat nem segíti, 43 százalékuk úgy nyilatkozott, hogy működésük az önkormányzattól teljesen független. Több mint egyharmaduknak alkalmi jellegű, további 15 százalékuknak pedig partneri a kapcsolata az önkormányzattal.
A vizsgált szervezetek valamivel több mint egytizede az önkormányzat részéről éves költségvetési támogatást kap, s volumenét tekintve (átlagban) a legjelentősebb bevételi forrásnak számít. A piaci szereplőktől, más civil szervezetektől és a magánszemélyektől származó támogatásaik csak ezután következnek a sorban.
Az egészségügyi és szociális szférában tevékenykedő nonprofit szervezetek közül csak minden huszadikat alapították 1989-ben vagy azelőtt, az alapítások "csúcsidőszaka" 1994--95-re tehető: e szervezetek negyede ekkor kezdte meg tevékenységét. A vizsgált szervezetek alapítói többségében magánszemélyek, egytizedüknél az alapítók körében a gazdasági szervezeteket, az önkormányzatokat és az állami intézményeket is megtaláljuk.
A civil szervezetek fele szerint működésüket az elmúlt 3 évben mérsékelt növekedés jellemezte, a szervezetek harmada stagnálásként, illetve hanyatlásként élte meg ezt az időszakot. A felmérésben részt vevő egészségügyi és szociális szervezetek vezetőinek 59 százaléka az elkövetkező 3 évben mérsékelt növekedést vár, ötödük viszont stagnálásra számít. A szervezetek 3 százalékára saját előrejelzésük szerint hanyatlás, 2 százalékukra pedig a megszűnés vár.
A személyes megkérdezésen alapuló, standard kérdőíves vizsgálatban összesen 1020 szervezet vezetője vett részt.
Fellendülésre számítanak a nonprofit szervezetek A civil szervezetek többségét nem segítik a helyi önkormányzatok -- derült ki a Szonda Ipsos és a Nonprofit Kutatócsoport Egyesület 99 magyarországi város civil szervezeteinek körében végzett kutatásából. A nonprofit szervezetek körében 16 százalékos az egészségügyi és a szociális szervezetek aránya. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.