A szakértők szerint egyszerűen csak a vadprivatizáció időszakaként emlegetett időkben a külföldi befektetők kapva kaptak a regionális áram- és gázszolgáltató cégek tulajdonrészeire kiírt pályázatokon. Most azonban, hogy a kormány meghirdette a nyolcból hat áramszolgáltató és az áramtermelésben meghatározó szereppel rendelkező CEZ egy csomagban történő értékesítését, többen kivonultak az országból.
A terv -- írja a Financial Times -- célja a CEZ és az állami földgázelosztó, a Transgas domináns szerepének fenntartása, az energiaszektornak a cseh uniós tagsággal összefüggő megnyitása után. Ez a terv lehetőséget ad a befektetőknek, hogy megvédjék eddigi érdekeltségeiket, illetve hogy alkut kössenek a leendő nyertesekkel. Ennek ellenére a privatizáció korábbi szakaszában kockáztató befektetők egy része, a régen várt terv meghirdetését követően, kivonul az országból, csak az igazán elszántak maradnak.
Mint a Financial Times beszámolójából kiderül, a svéd Wattenfall a múlt hónapban eladta a kelet-csehországi áramszolgáltatóban meglévő 42 százalékos érdekeltségét a német EON-nak, amely 1,2 milliárd márkáért hat áram- és három gázszolgáltatóban szerzett már korábban érdekeltséget. Az amerikai Texas Utilitieshez tartozó TXU Europe ugyancsak megvált a legnagyobb és legjövedelmezőbbnek tartott, észak-morvaországi áramszolgáltató társaságban birtokolt 22 százalékos részesedésétől, amit ugyancsak az EON vásárolt fel. A TXU tervei között szerepel, hogy az év végéig eladják a brnói városi fűtőművet. Az amerikaiak elvesztették bizalmukat, miután a szociáldemokrata kormány hivatalba lépését követően visszavonta az előző kabinet azon tervét, hogy az energiaszolgáltatókat egyenként privatizálják.
A most meghirdetett terv ugyanakkor lehetőséget ad a befektetőknek, hogy megszerezzék a CEZ olcsó áramtermelői kapacitásait -- amelyekből már jelenleg is exportálnak Németországba --, a cseh lakosság jelentős részét kitevő, komoly fogyasztói körrel együtt.
Az Électricité de France, az angol International Power és az EON már jelezte érdeklődését, elemzők szerint azonban az RWE és az EBW, valamint az AES, a spanyol Endesa és a belga Tractebel is érdekelt lehet a CEZ és az áramszolgáltatói csomag megszerzésében.
A Transgast az Oroszországból Nyugat-Európába vivő gázvezeték ellenőrzése teszi vonzóvá a befektetők számára. Várhatóan a Gaz de France, a Ruhrgas, a Snam jöhetnek szóba vevőként, de az EON, az RWE ugyancsak érdekelt lehet a Transgas megszerzésében is.
Az áramszolgáltatói csomag esetében 2 milliárd, a gázszolgáltatói körben 3 dolláros becsült érték miatt szakértők valószínűsítik, hogy a befektetők konzorciumba tömörülve szállnak majd versenybe, s azután osztják el egymás között az egyes társaságok tulajdonrészeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.