Az Ericsson mobiltelefon-üzletágában a tavalyi év utolsó negyedében 1,5 milliárd, egész évben 16,2 milliárd svéd koronát -- 1,67 milliárd dollárt -- vesztett. A cég a kereslet lanyhulása mellett alkatrészhiánnyal és "a nem versenyképes termékkosárral" magyarázza a mobiltelefon-üzletágban tavaly elszenvedett veszteségeket. A hírügynökségi beszámolók szerint az Ericsson az idén sem sok jót vár, mert előrejelzésük szerint világszerte gyengülni fog a kereslet a mobiltelefonok iránt: 500-540 millió eladása várható. Ezért a cég arra számít, hogy ez év első negyedében jó, ha nullszaldósak lesznek.
Ez a fejlemény magyarázza, hogy az Ericsson a mobiltelefonok gyártását a Magyarországon is jelen lévő, szingapúri bejegyzésű Flextronics elektronikai csoportra testálja. A világ harmadik legnagyobb elektronikai társasága már a Motorolának és a Siemensnek is gyárt készüléket, s a mostani megállapodás értelmében átveszi az Ericsson brazíliai, malajziai, svéd, brit és néhány amerikai gyárát. Az Ericssonnál gyakorlatilag csak a kutatás, a design, az értékesítés és a marketing marad.
Ugyanakkor a legfőbb versenytárs, a Nokia él és virul, komoly nyereséget mutatott fel a mobilüzletágban, nem utolsósorban az "áramvonalasabb" készülékeknek és az alacsonyabb árnak köszönhetően.
A pénteken közzétett eredménybeszámoló szerint a cég a tavalyi utolsó negyedévben -- a Juniper Networks Inc. amerikai érdekeltség eladásából származó 15,4 milliárd korona nélkül -- 1,5 milliárd korona működési veszteséget szenvedett el -- írja az MTI. Ebben még nem számolták el a gyártáskiszervezés nyolcmilliárd koronás költségét, de szerepelnek az adatban a mobiltelefon-üzletág korábban bejelentett, 4,7 milliárd koronás átszervezési költségei. A kiigazítás nélkül számolt negyedik negyedévi működési nyereség 5,6 milliárd korona volt az egy évvel korábbi 8,7 milliárd után.
Az egész év folyamán a csoportszintű értékesítési árbevétel 273,6 milliárd korona volt az egy évvel korábbi 215,4 milliárd után, a működési profit 31,2 milliárd koronára emelkedett a tavalyelőtti 17,6 milliárdról, a nettó eredmény 21,02 milliárd korona (részvényenként 2,65) volt az 1999-ben mért 12,13 milliárddal (1,54 EPS) szemben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.