Viszonylag nagy szórással, de a tendenciát illetően azonosan ítélték meg a világ fémpiacának kilátásait a Financial Times által megkérdezett 25 elemzőcég szakemberei. Eszerint a 2000-es záróárhoz képest 2001-ben leginkább, azaz 12 százalékkal a horgany drágul, utána a réz következik 8, az ón és az ezüst 7-7, majd az ólom 6 százalékkal.
Várhatóan 3-3 százalékkal kerül majd többe az alumínium és az arany, viszont a múlt év végére meglódult árú platina és palládium az idén átlagosan 9, illetve 8 százalékkal kerül majd kevesebbe. A 2002-re vonatkozó jóslatok a két utóbbi nemesfém, illetve a réz kivételével minden más fémre további áremelkedést jeleznek előre.
Mint emlékezetes, az ipari fémeknél, az aranynál és a platinánál az 1997-es viszonylag magas árakat 1998-ban és 1999-ben (hol szerény, hol látványos) gyengülés követte, az elmúlt év viszont sok esetben már a fémpiac élénküléséről szólt. A tendenciák mögött a szakértők szerint a pillanatnyi piaci hatások miatt kapacitásváltozások és spekulációk állnak. Tavaly kirajzolódott a világgazdasági élénkülés nyersanyagigény-növelő hatása is. A fenti előrejelzés alapján az elemzők az idén és jövőre sem számolnak a gazdasági folyamatok globális gyengülésével.
A Financial Times ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a mostani előrejelzés már jóval szerényebb árnövekedést feltételez, mint az egy évvel korábban született s szintén visszafogottabb 2002-re szóló becslés. Több fémpiaci elemző éppen az elmúlt néhány nap során módosította alacsonyabbra árvárakozásait.
Az idén rézhiány várható a világpiacon, miután bányákat zártak be, s az igények nagyobbak, mint a rendelkezésre álló készletek -- emelte ki a Csepeli Fémmű Rt. vezérigazgatója. Szabó Zsolt hozzátette, hogy az árváltozást a tőzsdei spekuláció is befolyásolja. Az áringadozás érzékenyen érinti a céget -- a fémmű évi 35 ezer tonna rézhulladékot használ fel --, mivel a változás többletköltséget okoz, s a hektikus piaci viszonyok mellett meglehetősen nehezen lehet tervezni.
Szerencsére a finanszírozó bankok is tudják, hogy a cégnek nem azért van szüksége több pénzre, mert rosszul gazdálkodik, hanem a réz ára egy hónap alatt is nagy ingadozást mutat.
A Magyar Gépgyártók Országos Szövetségének (Magosz) főtitkára, Farkas István kiemelte, a prognosztizált áremelkedések várhatóan nem rázzák meg az ágazatot -- ilyen irányú jelzéseket eddig nem kaptak a tagvállalatoktól --, s nem jelentenek akkora költségtöbbletet, mint az olaj drágulása. Mivel a magyar gépipari cégek döntő többsége külföldi kézben van, meghatározó lehet, hogy az anyavállalatok az alapaynagot milyen forrásból szerzik be. A piaci viszonyok dönthetik el, hogy az alapanyagár-változás milyen mértékben befolyásolja a késztermék árát.
A tavalyi év második felében ugyan valamelyest csökkentek az acélárak, ez azonban az előrjelzések szerint csak átmeneti lesz, s már az év második felében visszarendeződnek az árak. Ez azt jelenti, hogy az alapanyagárak ingadozását az acélipari társaságok képesek lesznek "kezelni" -- vélekedett a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés egyik vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.