BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Részleges árampiacnyitás 2002-től

A Gazdasági Minisztérium (GM) 2002-től tartja elképzelhetőnek az árampiac részleges felszabadítását. A kezdetben csak nagyfogyasztókat érintő intézkedés költségmegtakarításai fedezhetik az átállási kiadásokat, és szociális áramtarifa megállapítását is lehetővé teszik az évi 600 kilowattóránál kevesebbet fogyasztó háztartásoknak -- jelentette be Vinkovits András főosztályvezető.

Az Európai Unió illetékes főbiztosa, Loyola de Palacio asszony nemrég az energiapiacok 2005-ig történő teljes liberalizálását jelölte meg célként a tagországoknak. Elképzeléséhez illeszkedik a GM árampiac-nyitási koncepciója is, hiszen Magyarország nem akar ebben a kérdésben derogációt kérni Brüsszeltől. Kedvezőtlen esetben azonban a tervek szerint a nyitás akár 2010-ig is kitolható.
A villamosenergia-törvény megszavazása esetén 2002-ben a piac 25 százalékát képviselő mintegy száz nagyfogyasztó már maga választhatná meg áramszolgáltatóját, így a GM számításai szerint az említett nagyfogyasztók villanyszámlája a jelenlegi 81 milliárd forintról 41 milliárdra csökkenne. A jelentős költségmegtakarítás fejében az állam a nagyfogyasztóktól kilowattóránként 1,95 forintot szedne be, amelyből az átállás költségeire lehetne fedezetet biztosítani. A vitának otthont adó Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke, Szaniszló Mihály azonban a piacnyitásból számukra adódó előnyöket eltúlzottnak érzi, hasonlóan Szalay Gábor SZDSZ-es honatyához, aki a liberalizáció árleszorító hatásával szemben inkább annak árkiegyenlítő hatását látja elsődlegesnek. Bár a kormányzat oldaláról is elhangzott már a piacnyitás elodázását felvető nyilatkozat, a szakma nagy része, így a kereskedők, a nagyfogyasztók, a GM és a Magyar Energia Hivatal (MEH) egyértelműen a nyitás mellett vannak.
A feladatot tehát most az átállás minél zökkenőmentesebbé tétele jelenti. Ennek során az addigi kizárólagos nagykereskedő Magyar Villamos Művek (MVM) a nyitással felszabaduló kapacitásai miatt kényszerül újratárgyalni hosszú távú szerződéseit. Az itt keletkező veszteségre nyújtana fedezetet a "befagyasztott költségként" is emlegetett, 1,95 forintos kompenzációs díj. Az MVM és a piac egyéb szereplői egyébként a jövőben elképzelhetőnek tartják a szabad kapacitások önkéntes energiatőzsdén keresztüli értékesítését is.
Kaderják Péter, a MEH igazgatója a diszkriminációmentes hálózati hozzáférés biztosítását, valamint a piaci szereplők erőfölénnyel való visszaélésének megakadályozását tartja fontos feladatnak. Ez utóbbira lát intő jelet abban, hogy már több nagy áramszolgáltató is tulajdont szerzett hazai erőművekben. Elmondása szerint az árambehozatali és -kiviteli kvótákat árveréseken osztják majd ki. Az importból származó áram -- a GM becslése szerint -- pedig az itthon messze legolcsóbban termelő Paksi Atomerőmű Rt. kilowattóránkénti 6-7 forintos árával is képes vetekedni, ami a rendszer környezeti és regionális szempontokat is figyelembe vevő kialakítását sürgeti.
A villamosenergia-törvény elfogadásra váró tervezete az évi 600 kilowattóránál kevesebbet fogyasztó háztartások számára szociális tarifáról rendelkezik. A régi tömbös rendszerre emlékeztető megoldás Schalkhammer Antal MSZP-s országgyűlési képviselő szerint nem a tényleges rászorultság alapján differenciál, ezért ő a kompenzációs formát tartaná megfelelőnek.
A 2002. január elsejére tervezett részleges piacnyitás tehát a most még nyitva álló kérdések mihamarabbi megválaszolására sürgeti a parlamentet.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.