BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb amerikai beruházások

Nyolcvanmillió dollárért gyárat épít a debreceni ipari parkban a National Instruments (NI), és bővíti jelenlétét a Flextronics -- jelentették be tegnap Peter Tufo amerikai nagykövet búcsúlátogatásán. Ezek a projektek is részei annak a törekvésnek, mely szerint még több tengerentúli vállalatot kell rávenni az elmaradottabb keleti megyékben való letelepedésre.

A lapunkban korábban ismertetett debreceni beruházás során az NI nyolcvanmillió dollárt költ egy méréstechnikai és automatizálási szoftverek és hardverek előállítására alkalmas gyár építésére. Az ipari parkban már megkezdődött a földterület feltöltése, a tervek szerint március 23-án rakják le az alapkövet, szeptemberben a próbaüzemre, októberben pedig a próbatermelés beindítására is sor kerül.
A nagykövet bejelentette: a Flextronics további 300-400 millió dollár befektetéssel bővíti nyíregyházi elektrotechnikai gyárát, s a cég 300 millió forinttal hozzájárul a város repülőterének korszerűsítéséhez. A Cisco ugyancsak fejleszti képzőközpontját.
Az újabb kelet-magyarországi amerikai beruházások elősegítése érdekében február 26-án New Yorkban konferenciát szerveznek, amelyre legalább száz céget várnak.
Az amerikai nagykövet közreműködése révén 1998 óta több nagyobb tengerentúli befektető jelentett be különböző méretű, zömmel elektronikai beruházást, amelyek többsége zöldmezős akció.
Kósa Lajos polgármester és Láyer József, a Hajdú-Bihar megyei közgyűlés elnöke köszönetét fejezte ki a távozó nagykövetnek azért, hogy tevékenysége során különös figyelmet szentelt a keleti országrésznek, és elősegítette, hogy minél több amerikai befektető jelenjen meg a térségben.
A nagykövet kezdeményezésére 1998 őszén indult az USA--Kelet-Magyarország partnerkapcsolati program, amelynek keretében a nagykövetség irodákat nyitott Debrecenben, Nyíregyházán és Miskolcon.
Peter Tufo hangsúlyozta: az amerikai nagykövetség szándéka az volt, hogy megismertesse a potenciális amerikai befektetőkkel a kelet-magyarországi lehetőségeket, és olyan zöldmezős beruházásokat hozzanak létre, amelyek jelentős számú új munkahelyeket teremtenek.
A partnerség program folytatásaként a magyarországi Amerikai Kereskedelmi Kamara 2000 nyarán hozta létre az USA--Kelet-Magyarország Partnerség Alapítványt (US--EHPF). Az új szervezeti felépítésű alapítvány munkájához, illetve működési költségeihez mindkét állam kormánya hozzájárul.
Peter Tufo a debreceni találkozón közölte: az idén az amerikai kormány és a magyar Gazdasági Minisztérium 150-150 ezer dollárral támogatja az alapítványt, s ezen keresztül a három kelet-magyarországi iroda működését.
A konferencián mások mellett előadást tart Hillary Clinton szenátor, valamint Matolcsy György gazdasági és Varga Mihály pénzügyminiszter. Peter Tufo a Wall Street-i befektetői konferenciára meghívta Kósa Lajos debreceni polgármestert is, hogy tájékoztassa a résztvevőket a kelet-magyarországi beruházási lehetőségekről.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.