Nem az a kulcskérdés, hány százaléknyi forráskivonás történt az egészségügyből, hanem, hogy az miként érintette a kórházakat -- fogalmazott Ajkay Zoltán a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) közelmúltban tartott kongresszusán. Számítások szerint az ágazat költségvetése reálértékben fele a tíz évvel ezelőttinek, ami több helyen az orvosi eszközök és a kórházi épületek állagának romlásával és elsősorban a rosszul fizetett állások betöltetlen helyeinek gyarapodásával járt. Az egészségügyi miniszter szerint az ágazat eszközalapú amortizációs forrásigénye 100 milliárd forint, amiből az idén -- reményei szerint -- az alapellátás 14 milliárdos szükségletét tudják fedezni.
Az MKSZ támogatásával tavaly végzett felmérés azt mutatja, hogy a nővérek 15 százaléka hiányzik a kórházakból, ezért meg kell találni az Európai Unió normáihoz igazodó és az utánpótlást is garantáló képzési formát -- mondta Ajkay. Nem sokat ér azonban a jólképzettség, ha tartósan alacsony marad a bér, a képzett dolgozók ugyanis még könnyebben találnak más munkahelyet maguknak. Ezt aztán a betegek is érzik, hiszen a nővérek és az orvosok is túlterheltek.
Súlyosbítja a helyzetet a betöltetlen gazdasági-műszaki állások száma, amire az Egészségügyi Gazdasági Vezetők (Egve) év eleji felmérése hívta föl a figyelmet. Ari Lajos elnök úgy fogalmazott: a kötelező közalkalmazotti béremelés (a minimálbér 40 ezer forintra való növelése, a bértáblabeállás) miatt több intézményben nem jutott pénz az e területen dolgozóknak, tartani kell a pályaelhagyástól.
Az egészségbiztosítási alap (ea) idei gyógyító-megelőző kasszája (ebből finanszírozzák az alap-, a szakrendelői és a kórházi ellátást) 11,3 százalékkal magasabb az előző évinél, s országos szinten 20 százalék bérnövekményt tartalmaz. Ám mivel az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) a dologi kiadásokkal összevontan és a teljesítmények alapján juttatja el a bért az intézményekbe, nincs garancia az egyedi béremelésre. A kórházak egy részében a dologi kiadások rovására tudtak csak eleget tenni a kötelező emelésnek, s tartaniuk kell az eladósodástól. Az Egve februári felmérése szerint -- ebben a 160 kórházból 77-en vettek részt -- 11,7 milliárd forint hiányzik a gyógyító-megelőző kasszából.
Vannak, akik az idei kórházi és szakrendelői betegforgalom növekedése mögött hamiskodást vélnek. A felsrófolt teljesítményadatok alapján ugyanis több pénzt fizet az OEP, ám zárt költségvetés lévén, az intézmények csak egymás rovására ügyeskedhetnek, már ha erről, s nem a tényleges betegforgalom-növekedésről van szó. A kórházakban egyébként 4, a szakrendelőkben 12,4 százalékkal volt magasabb a teljesítmény a múlt év hasonló időszakához képest.
Mikola István egészségügyi miniszter szerint a kórházak többsége 22-24 százalékkal tudta emelni dolgozói bérét. S mint azt a parlament költségvetési bizottságában a múlt héten tartott tájékoztatóján elmondta, nem hiszi, hogy a kormány pluszpénzt tud adni az egészségügyi keresetekre, biztosabb, ha az ágazat különféle programok (eszközfejlesztési pályázatok, amortizáció) révén juttat forrást az intézményeknek. Ezzel szemben Szekeres Imre, a bizottság elnöke úgy látja, hogy a költségvetés mára már 120 milliárd forint többletbevételéből 10-20 milliárd közötti összeget kellene juttatni az egészségügyi bérek növelésére, és annak be kell épülnie a bázisba.
Mikola egyébként úgy látja, hogy a szabad szellemi fogalkozású szakorvoslás javíthat az ágazat jövedelempozícióján. Ám ezt fokozatosan kell bevezetni, például a ma hiányszakmát jelentő patológusok körében lehetne elkezdeni, az elsők között ők hagynák el a közalkalmazotti státust. Ennek a viszonylag jól körülhatárolt szakmának a minőségbiztosítása ugyanis fontos, s a patológusok által az egyes kórházaknak szerződéssel végzett feladatok (szövettani és egyéb vizsgálatok) és az értük járó díj pontosan meghatározható.
A kórházszövetség arra figyelmeztet, hogy szüntessék meg a kórházi tevékenységek vállalkozási formába való "kicsemegézését" és a részprivatizációkat, mert végül a drága, s így veszteséggel végezhető feladatok az intézmények nyakán maradnak. Mikola ezt hasonlóképpen látja, s azt is kijelentette, hogy a meglévő intézmények munkájának javítása érdekében meg kívánja szüntetni az expanzív kórházfejlesztéseket. Szerinte egyébként nincs katasztrófa az ágazatban, de a betegellátásnak megfelelő kórházi szerkezetet sürgősen ki kell alakítani, s azt a finanszírozás eszközével segíteni. A kihasználatlan kórházi osztályok helyett bővíteni kell a rehabilitációra szoruló és a krónikus betegeket ellátó, valamint a pszichiátriai és az ápolási osztályokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.