A Gazdasági Minisztérium javaslata szerint 2003. január 1-jén a piac 25 százalékának felszabadításával kezdődik az árampiaci liberalizáció. Az úgynevezett átállási költségek nagysága azonban számos részletkérdéstől, illetve attól is függ, hogy a felszabadított fogyasztók milyen mértékben élnek a piaci verseny adta lehetőségekkel, energiaigényük mekkora részét vásárolják meg a szabad piacon, s mennyiben ragaszkodnak jelenlegi hosszú távú szerződéseikhez.
A kormány tavaly ősszel azért vonta vissza a villamosenergia-törvény tervezetét már a parlamenti vitából, mert nem volt megnyugtató számítás az átállási költségekre vonatkozóan. A Gazdasági Minisztérium szakértői által azóta elvégzett számítások szerint a piacnyitást követő tíz évben esztendőnként 7-12 milliárd forint körüli összegekről lehet szó. A parlament gazdasági bizottsága energetikai albizottságában teljesnek mondható egyetértés alakult ki a tekintetben -- válaszolta lapunk kérdésére Lázár Mózes, a bizottság fideszes elnöke --, hogy ezt a költséget azoknak a fogyasztóknak kell viselni, akik a piacnyitás előnyeit is élvezik. Az albizottság vezetője megerősítette, hogy a korábbi terveknek megfelelően az őszi ülésszakon folytatódik a jogszabály tavaly felfüggesztett vitája.
Az átállási költségek rendezésének módjáról a villamosenergia-törvény (vetv.) nem rendelkezik majd, ezt önálló jogszabályban, vagy a vetv. végrehajtási utasításában, vagy külön rendeletben kell majd szabályozni. A korábbi elképzelések szerint a feljogosított fogyasztók által fizetendő rendszerirányítási díjba építenék be az átállási költségeket, az így képződő alapot a Magyar Energia Hivatal kezelné, s évente számolna el az MVM Rt.-vel, illetve az átállási költségekben esetleg érintett áramszolgáltatókkal, erőművekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.