BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az E.Oné lesz a Ruhrgas többsége

A német szövetségi versenyhatóság jóváhagyására vár az E.On AG, hogy a Ruhrgas AG többségi tulajdonosa legyen. Ezzel a Kögázban lévő 31,2 százalékán felül közvetve a Főgáz Rt.-ben és a Ddgáz Rt.-ben is tulajdonhoz jut. Az ügylettel tíz európai ország gázszolgáltatójában, illetve -kereskedőjében lehet érdekeltsége.

Az E.On a Thyssen Kruppal, az RWE-vel és a Vodafone-nal megállapodott, hogy megvásárolja tőlük a Bergmann GmbH-ban meglévő, együttesen 34,8 százalékos részvénycsomagjukat. A Bergmanné -- amelyben a fenti három cég és az E.On mellett két másik német társaság is érdekelt -- a Ruhrgas 56,7 százaléka. Az E.On már benyújtotta jóváhagyási kérelmét a német szövetségi versenyhatósághoz.
A Thyssen Kruppnál a Világgazdaság érdeklődésére megerősítették a hírt, de hangsúlyozták, számukra nem volt és nincs is stratégiai jelentősége a Ruhrgas AG-ban meglévő közvetett érdekeltségnek. A Thyssen a Bergmann AG-ben 13,4, ezen keresztül a gáztársaságban 4,6 százalékos részesedéssel bír.
Az E.On egyébként augusztusban is kérte a hivatal engedélyét, hogy megszerezze a Galsenberg AG 25,5 százalékos Ruhrgas-pakettjét. A csoport a tranzakciósorozat eredményeként többségi tulajdonosa lesz a gáztársaságnak, amelynek közel 11 ezer kilométernyi vezetékhálózata és 4,8 millió köbméteres föld alatti tárolókapacitása van Európában, s tavaly 582 milliálrd kilowattórányi földgázt értékesített.
Az E.On a magyarországi gázszolgáltató társaságok közül csak a Kögáz Rt.-ben érdekelt, ahol 31,2 százalékos részesedése van. A Ruhrgas a Ruhrgas Energie AG-n keresztül a VEW-vel közösen 49 százalékos tulajdonosa a Főgáz Rt.-nek, illetve 82 százalékos részesedése van a Ddgáz Rt.-ben.
A Ruhrgas révén az E.On esetlegesen kisebbségi tulajdonosa lehet a Mol Rt. gázüzletágának. A német társaság mellett a Gaz de France tett még ajánlatot a gázüzletre, amelynek értékesítését a magyar olajtársaság a tervek szerint még ebben az évben szeretné lezárni.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.