BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dunaferr kontra Eurofer

Dömpingellenes eljárásra készül többek között Magyarország ellen az Európai Bizottság a melegen hengerelt acél olcsó exportja miatt (VG, 2001. december 22.,). A hír hivatalos megerősítése januárban várható. A huszonhét magyar acélipari vállalatot tömörítő Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés tagjai közül a Dunaferr Acélművek, a Dunaferr Lőrinci Hengermű, a DAM Steel és két ózdi üzem gyárt melegen hengerelt acélipari termékeket, így elsősorban ezek a cégek lehetnek érintettek az eljárásban.

"A Dunaferr Rt. együttműködik az Európai Bizottsággal az ellene indított antidömping-eljárás vizsgálatában" - közölte a hír kapcsán Horváth Tamás, a Dunaferr európai uniós és integrációs igazgatója az MTI-vel. Az eljárás a jövő évben, az Európai Bizottság dömpingellenes bizottságának kérdőívére adott válaszok alapján indulhat el: a szervezet az EU-ba irányuló exportra koncentrálva világítja át a magyar acélpiacot. Az eljárás menet közben megszüntethető, ha a bizottság helyt ad a keresetnek, végződhet áregyezséggel, vagy exportkorlátozással, de az érintett országok importjára büntetővámot is kivethetnek.
A Dunaferr kivitelének hagyományosan hetvenöt százaléka az unió tagországaiban kel el, ezért a dömpingvámmal nehezített kereskedés komolyan érintené a dunaújvárosi céget. Különösen igaz ez a világ acélpiacának jelenlegi nehézségei miatt: mint ismeretes, George W. Bush az amerikai acélipar 20-40 százalékos védővámmal való védelmét szorgalmazza. Ezzel a lépéssel jelentősen korlátozná a nyugat-európai acélgyártók kivitelét, nehezítve a Dunaferr értékesítési lehetőségeit az unión belül.

A dömpingvizsgálat indítását egyébként még november végén kezdeményezte a nyugat-európai acélipari szövetség, az Eurofer. Keresete szerint az Egyiptomból, Iránból, Líbiából, Szlovákiából, Törökországból és Magyarországról érkező melegen hengerelt acéltermékek a belföldi árnál akár negyvenöt százalékkal is olcsóbbak, és ezáltal jelentősen az európai szint alatt maradnak. A kezdeményezést követően az EU acélipari szakértője, Osváth György mind az Eurofer, mind a Dunaferr vezetőivel tárgyalt, és akkor még azt állapította meg, hogy a magyar vállalatra nem jellemzőek azok a módszerek, amelyek ellen az Eurofer fellép.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.