BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olajkutak koncentrációja a német piacon

A német versenyhivatal jóváhagyta, hogy a Shell vegyes vállalatot alapítson az RWE olajipari érdekeltségeit egyesítő RWE-DEA-val - közölte az energetikai társaság. Ugyanakkor bejelentették, hogy megállapodtak a Highland Energy tulajdonosaival a gázipari társaság megvásárlásáról. A hivatal nem emelt kifogást az Aral-kutakat működtető E.On és a British Petrol (BP) közös piaci fellépése ellen sem.

Az RWE és a holland-brit olajtársaság is bízik benne, hogy Brüsszelben sem gördítenek akadályokat a társulás elé. A leendő társaság, amely benzinkúthálózattal, finomítókkal, logisztikai és nagykereskedelmi hálózattal is rendelkezik, a német piacot meghatározó tényező lesz.

A versenyhivatal döntése lehetővé teszi számunkra, hogy továbbra is alaptevékenységünkre, az áram-, gáz- és vízszolgáltatásra, hulladékkezelésre koncentráljunk - értékelt Dietmar Kuhnt, az RWE elnöke, s hozzátette: az olajipari kutatás, termelés és feldolgozás nem tartozik a hagyományos tevékenységeik közé, ezért a Shell-lel történő társulás komoly növekedési lehetőséget jelent. A Shell-RWE vegyes vállalat a versenyhivatal ajánlására vállalta, hogy jelenlegi 25 százalékos németországi piaci részesedését 20 százalékra mérsékli, ehhez a töltőállomás-hálózat egy részét értékesíteniük kell. Az E.Onnak ugyanakkor csak 4 százalékkal kell visszafognia jelenlétét. A két ügylet kapcsán összesen mintegy 1500 benzinkút kerülhet új tulajdonoshoz. A lehetséges vevők között a francia TotalFinaElfet és az amerikai Conocót említik első helyen.

A RWE ugyanakkor bejelentette, hogy megvásárolja az angol Highland Energy gáztársaságot, a megállapodást már csak az állami ipari és kereskedelmi titkárságnak kell jóváhagynia. A Highland Energy az északi-tengeri gázkitermelésben érdekelt cég, amely négy olajmezőn mintegy 2 milliárd köbméteres készlettel rendelkezik.

A német versenyhivatal jóváhagyta, hogy a Shell vegyes vállalatot alapítson az RWE olajipari érdekeltségeit egyesítő RWE-DEA-val - közölte az energetikai társaság. Ugyanakkor bejelentették, hogy megállapodtak a Highland Energy tulajdonosaival a gázipari társaság megvásárlásáról. A hivatal nem emelt kifogást az Aral-kutakat működtető E.On és a British Petrol (BP) közös piaci fellépése ellen sem. Hlavay Richárd-->

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.