BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tőkét is hoznak a Gripenek

A magyar-svéd gazdasági kapcsolatokban jelentős változás várható a svéd-brit érdekeltségű JAS-Gripen javára hozott magyar kormánydöntésnek köszönhetően - írja a Világgazdaságnak küldött elemzésében a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. kereskedelmi szolgálat stockholmi irodájának igazgatója.

Gálosfai Mihály szerint a skandináv állam kormánya feltételezhető támogatásának hatására és a svédek Magyarország iránti kedvező hozzáállása folytán akár már a közeljövőben beindulhat a svéd beruházások újabb hulláma Magyarországon. Ez óhatatlanul üzleti lehetőségeket teremthet a szabad beszállítói kapacitásokkal bíró magyar ipar számára. Valószínűsíthető, hogy e második hullámban már svéd közepes méretű vállalatok (a svéd nagyvállalatok beszállítói) is nagyobb arányban fogják képviseltetni magukat, ami a magyar kis- és közepes méretű vállalatok beszállítói számára is lehetőségeket biztosítana.
Komoly perspektívát jelentene a magyar vállalkozók számára a rendkívül fejlett svéd járműipar, információs technológia, elektronikai és gépipar, vagy akár a környezetvédelem terén tevékenykedő svéd vállalatok magyarországi beruházási, termelési kooperációs tevékenységének erősödése, kutatás-fejlesztésük részleges kihelyezése.

Gálosfai szerint exportnövekedéssel számolhatnak a magyar mezőgazdasági, élelmiszer-ipari vállalatok is, elsősorban a hagyományos, a svéd piacon már ismert élelmiszer-ipari termékekkel. Ez azért is fontos, mert e termékkörben a magyar kivitel az 1999-ben feljegyzett 23,1 millió dollárról 2000-ben 22 millióra mérséklődött, ám szerencsére az idei első tízhavi 19,4 millió dolláros adat már 6,2 százalékos növekedést jelez a tavalyi azonos időszakhoz viszonyítva. Sokat segítene a svéd piacra jutás megkönnyítése érdekében a magyar mezőgazdasági és élelmiszer-ipari termékek eddiginél jóval markánsabb központi promóciója is - figyelmeztet az ITDH stockholmi irodájának igazgatója.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.