BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Francia rehabilitációs modell

Úttörő jellegűnek és hosszú távon sikeresnek számít a IX. kerület ingatlanrehabilitációja. A fejlesztések motorjának számító SEM IX. Rt. modelljében - akárcsak a hárombetűs nevében - francia mintát követ. Ott már közel százéves múltra tekint vissza az állami, illetve önkormányzati, valamint a magántőke ilyen formájú együttműködése. Az 57 százalékban a IX. kerület, 24 százalékban egy francia bank és 19 százalékban az OTP Bank Rt. kezében lévő társulás immáron egy évtizede tevékenykedik az Üllői út, a Haller utca, a Mester utca és a körút által határolt területen.

Lakos Imre, az rt. vezérigazgatója szerint a nyilvános terv önmagában kiszámíthatóságot és tervezhetőséget hozott a befektetőknek. A tervszerűen felszabaduló és értékesített telkek, a fejlesztési lehetőségek folyamatossága révén óriási verseny alakult ki a beruházók között. Ma már mintegy harminc fejlesztőcég van jelen, és a jó értelemben vett rivalizálás által a monopolisztikus piacszerkezet kedvezőtlen hatásai is kiküszöbölhetőek voltak. Ilyen viszonyok között pedig egyre szigorúbb feltételekkel léphetett fel az önkormányzat, érvényre juttatva a helyi lakosok érdekeit.

A kedvező folyamat önmagát gerjeszti, az önkormányzat ugyanis az ebből származó bevételeit rendre visszaforgatja az ingatlanfejlesztésbe, sőt évről évre egymilliárd forintnyi többletforrást is biztosít. A versengés minőségben és esztétikumban is kedvező hozadékokkal szolgál, és ugyan a beruházók a 270-300 ezer forintos négyzetméterárak mellett ma már kisebb haszonnal kalkulálhatnak, az ebből adódó veszteségeiket bőven ellensúlyozza a kiszámíthatóságból és a biztos eladhatóságból eredő előny. Ezt látszik alátámasztani, hogy jelenleg is számos beruházás van folyamatban. A terület értéknövekedése szempontjából ezek közül is kiemelendő az időközben létesült öt új szálloda és öt új irodaház, valamint az, hogy számos cég telepítette a kerületbe székházát.

Az önkormányzat saját erőből eddig összesen tízmilliárd forintnyi forrást biztosított erre a célra, amelyhez a főváros további egymilliárddal járult hozzá, a magántőke összesen mintegy 40 milliárd forintot fektetett be itt ez idő alatt. A folyamat azonban mindenképpen kedvező irányú, hiszen 2000-ig összesen 1200 új lakás épült, az elmúlt két évben összesen ezer további új lakást adtak át, és jelenleg is folyamatban van 40 épület kivitelezése, amely további 1200-zal növeli a lakásállományt. Két-három éven belül azonban elfogynak a telkek, így a növekedés motorja főleg csak a felújítás lehet - teszi hozzá Lakos Imre.

A fiatalos és jellemzően kis- és garzonlakásokból álló környezet sajátos és tartós jelleget kölcsönözhet a kerület ezen részének. Ezt a nézetet osztja a környék egyik legnagyobb beruházójának számító, eddig mintegy 1200 lakást építő Quadrat Kft. vezetése is. Úgy látják, hogy cégük tevékenyen részt vett a sikermodell megalkotásában, felismerve például, hogy a lakásválasztásnál milyen fontos szerepet játszanak a belső udvaron létrehozott pihenőparkok. Ezzel együtt azonban nem volt számukra realizálható a környék felértékelődése, sőt, a telekárak megemelkedésével és az új lakások infláció alatti áremelkedésével viszonylagos veszteség is érte őket.

A IX. kerületben sikerrel vizsgázó modellt előképnek tekinti a X. kerület is. Ők a négy-öt kezdeti nehéz éven már túljutottak, és ígéretesnek számít az is, hogy az egykori ipartelep kitelepítésével Kőbánya térsége a legzöldebb kerületté válik. A sikerhez azonban olyan sajátos problémákkal is meg kell küzdeni, mint a fővárosi átlagot jócskán meghaladó öregedés.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.