Talán már csak hetek választanak el az Irak elleni háborútól, amelynek fő vesztese a turizmus és a légi közlekedés lehet.
A nemzetközi idegenforgalom még most sem heverte ki a New York-i merényletek hatását. Tavaly csökkent, vagy legjobb esetben is stagnált a turisták száma, amihez hozzájárult a Balin történt merénylet, akárcsak a rossz világgazdasági helyzet. Magyarországra tavaly október végéig 4 százalékkal kevesebb turista érkezett 2001-hez képest, és 7 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltött itt.
Magyar turisztikai szakértők egyetértenek, hogy háború idején legalább akkora lesz a forgalomcsökkenés, mint az Öböl-háború idején, azaz 10-12 százalékos. Ha a harci cselekmények kiterjednek, vagy ha a háborút terrorcselekmények is kísérik a világban, a viszszaesés még nagyobb lehet. Európa két legnagyobb utazásszervezője, a TUI és a Thomas Cook eleve úgy tervezte meg idei kínálatát, hogy át tudja irányítani ügyfeleit a biztonságos Spanyolországba. A háború fő turisztikai vesztese Törökország és Egyiptom lehet.
Ha megindulnak a csapatok, akkor néhány hónapig biztos nem utaznak majd az emberek - véli Galla Gábor, a Magyar Turizmus Rt. (MT Rt.) vezérigazgatója. Ebben az esetben sem amerikai, sem távol-keleti, de még skandináv és brit turisták sem jönnek.
Arra lehet számítani, hogy inkább a közelebbi országokból érkeznek majd, elsősorban autóval. Molnár Gabriella, az Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke is az amerikai és a japán forgalom teljes leállásával számol háború esetén, de szerinte Európán belül fennmaradhat a forgalom korábbi szintje. Az MT Rt.-nek nagy szerepe lehet új rétegek megnyerésében - mondja. A kiesés pótlása a cégek ügyességén is múlik, így a kedvezőtlen hatás különbözőképpen érinti majd az irodákat.
Az MT Rt. idei költségvetésében 300 millió forintot különített el a váratlan események kedvezőtlen hatásának ellensúlyozására. Így természetesen egy háború esetén az MT Rt. reklámkampányában is előtérbe kerülnének a szomszédos, illetve közeli országok, s ebben az esetben Magyarország biztonságos voltát emelnék ki. Az MT Rt. fő feladatának Galla Gábor továbbra is a belföldi vendégforgalom élénkítését tartja.
A növekvő belföldi forgalomban bízik Wolff Péter, az Országos Idegenforgalmi Bizottság elnöke. Különböző nemzetközi turisztikai szervezetek előrejelzéseire hivatkozik, amelyek szerint a háború miatt nem lesz jó év az idei. Normálisan, a korábbi években megszokottak szerint készülünk a szezonra - mondta Békefi Veronika, a Neckermann ügyvezető igazgatója. A háborúval egyelőre nem érdemes foglalkozni, elég a gondokkal szembenézni akkor, ha ez tényleg bekövetkezik. Az utasokat nem kell már jó előre elriasztani általában az utazástól, s a népszerű arab országokba való utazástól sem - mondja.
A légitársaságok is komoly veszteségekre készülhetnek. Háború esetén kevesebb lehet az utas és drágább az üzemanyag. A privatizáció előtt álló Malév tavaly 8 milliárd forinttal javított üzemi eredményén, és 2,3 milliárdos veszteséggel zárta az évet, de 2003-ra már 250 milliós nyereséget tervezett. A háborúra vonatkozó kérdésünkre kitérő választ kaptunk. "Egyelőre a Malév Rt. sem foglalkozik a háború kérdésével" - közölte Krebsz Adrien szóvivő. Figyelik az eseményeket, s ha lépni kell, akkor megteszik a szükséges intézkedéseket.
A Lufthansa a Financial Times Deutschland szerint viszont már hónapok óta tervez. Alternatív útvonalakat alakított ki. Az üzemanyag drágulására számítva pedig már év elején meg akarja venni az idén szükséges repülőbenzin 90 százalékát.
A világ repülővállalatai az Amerikai Légiközlekedési Szövetség becslései szerint az idén háború nélkül is eleve 3-6 milliárdos veszteséggel zárták volna az évet. A növekvő olajár negyedévenként 1,5-2 milliárddal növelheti a deficitet, az utasok elmaradása pedig további 2 milliárddal, ugyancsak háromhavonként. A szeptember 11-i terrormerényletek miatt az amerikai légitársaságok 2001-ben 18 milliárd dolláros veszteséget könyveltek el, tavaly pedig 12 milliárdot.
Az idén a Légitársaságok Nemzetközi Szövetsége, az IATA szerint az esetleges iraki háború nélkül is még mindig 4 milliárd lett volna a deficitjük.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.