Az áramszolgáltatók az idén is elkényeztették osztalékaikkal a részvényeseket. A Budapesti Értéktőzsdén is forgó hat társaság a tavaly realizált adózott eredményének 90-98 százalékát adta oda a befektetőknek, ráadásul erőteljes profitjavulásról számolhattak be. Egyedül az Édász lóg ki a sorból, amelynek nyeresége 7,6 százalékkal, 5,171 milliárd forintra mérséklődött 2001-hez képest. A társaság profitcsökkenése azonban a pénzügyi tételekre vezethető vissza: egyrészt visszaesett a kamatbevétel, másrészt a pénzügyi műveletek ráfordításai 346 százalékkal nőttek a Soproni Fűtőerőmű Kft.-ben meglévő részesedés könyv szerinti értékének csökkentése (720 millió forintos értékvesztés) miatt.
A többi öt áramszolgáltató ezzel szemben kiugró évet könyvelhetett el. Az Émász adózott eredménye háromszorosára, 1,239 milliárdra bővült. Ennél kicsit szerényebb javulással kellett beérnie a Titásznak, amely 2,813 milliárdos konszolidált adózott nyereséget produkált az előző évi 741 milliót követően. Duplázott a Dédász: adózott nyeresége 2,548 milliárd forintra bővült. Igaz, ez elsősorban a rendkívüli tételeknek - a társaság leányvállalata, a DH-SZER Kft. végelszámolásának és a hálózatfejlesztési hozzájárulás passzív időbeli elhatárolása feloldásának - köszönhető. Az Elmű 9,588 milliárdos nettó profitja "mindössze" 34 százalékos javulást takar, míg a Démász 10,8 százalékkal, 4,571 milliárd forintra javította profitját.
Az árbevétel és a hálózati veszteség mind a hat társaságnál javult. Az áramszolgáltató részvények közül a BÉT-en leglikvidebb részvénynek számító Démász 2002-ben a közvetlen fogyasztóknak 2,9 százalékkal több villamos energiát értékesített: az ipari fogyasztóknál ez 2,5, a lakosságnál 3,4 százalékos bővülést jelent. A társaság hálózati vesztesége 10,99 százalékra mérséklődött, ami számottevő javulást jelent a 2001. évi 11,45 százalékhoz képest. Ám mint a cég vezetése megjegyezte: a veszteség csökkenése most már döntően a hálózati beruházásokhoz kapcsolódó kedvező hatásoknak köszönhető.
Az Elmű árbevétele közel 8 százalékkal, 161,2 milliárd forintra emelkedett, a 2002. évi villamosenergia-vásárlás 2001-hez képest 2,3 százalékkal nőtt, míg az értékesítésnél ez az arány 3,5-es bővülést mutat. A nagyfogyasztók vásárlásai 6,8 százalékkal bővültek, amelynek hátterében az húzódik meg, hogy az egyik legnagyobb fogyasztó, a Mol Rt. az Elmű ellátási területére, Százhalombattára koncentrálta országos tevékenységének jelentős részét. Ugyanezen fogyasztói körben kiemelkedő fejlődést mutat az építőanyag-ipar (Duna-Dráva Cementmű) és az üzletközpont jellegű kereskedelmi vállalkozások (Auchan, Tesco). Az Elmű hálózati vesztesége 11,8 százalék lett, ami 2001-hez képest 0,9 százalékpontos javulást jelent.
Az Émász Rt. értékesítési árbevétele 3,8 százalékkal, 74,697 milliárdra bővült, jóllehet mind a villamosenergia-vásárlás, mind az értékesítés csekély csökkenést mutat 2001-hez képest. Az előbbi oka, hogy csökkentek a nagyfogyasztók vásárlásai és az ellátási területen is több gázmotoros erőmű létesült. A villamosenergia-értékesítésen belül a legnagyobb szegmenst jelentő ipari fogyasztók körében 2,9 százalékos csökkenés volt tapasztalható: a legnagyobb fogyasztó, a BorsodChem Rt. saját energiatermelő egység kiépítésével már jóval kevesebb villamos energiát vásárol, az Ózdi Acél Művek Rt. év közben jelentkező problémái (robbanás, dekonjunktúra, anyagellátási zavarok) csökkenő energiafogyasztást eredményeztek, míg a Mol százhalombattai technológiai centralizációja visszavetette a tiszaújvárosi telephely fogyasztását. Az Émász hálózati vesztesége 2,6 százalékkal, 9,6-re mérséklődött.
A Dédász árbevétele 7,7 százalékkal, 64,473 milliárd forintra nőtt, míg az értékesített villamos energia mennyisége 2,1 százalékkal bővült, a kisfogyasztói körben 2,6, míg a nagyfogyasztók esetében 1,7 százalékkal. A társaság hálózati vesztesége 10,7 százalékra csökkent az előző évi 11,9-ről. A Titász esetében a villamosenergia-értékesítés árbevétele 7,5 százalékkal, 63,827 milliárd forintra nőtt, míg az áramszolgáltató hálózati vesztesége 11,2 százalékot tett ki.
Az Édász árbevétele 112,351 milliárd forint volt 2002-ben, 8,1 százalékkal több, mint az előző évben. A villamos-energia-értékesítés volumene 2002-ben 4,2 százalékkal volt magasabb, mint 2001-ben. A legnagyobb szeletet jelentő teljesítménydíjas fogyasztás 3,1 százalékos emelkedése az ipari parkok vállalatai fogyasztásának növekedésével, illetve a különféle bevásárlóközpontok fogyasztásának növekedésével magyarázható. A cég hálózati vesztesége 9,2 százalékra csökkent tavaly az előző évi 10,2-ről.
Ami az idei évet illeti, az értékpapír-piaci elemzők egyedül a BÉT által jegyzett A kategóriába sorolt Démászra adnak prognózisokat. Eszerint 2003-ban az értékesített energiamennyiség 2 százalékos emelkedésével számolnak, ami az átlagos tarifaemelésnél magasabb értékesítési árnövekedés mellett a Démász árbevételének közel 12 százalékos emelkedését jelentené. A bruttó fedezeti hányad a prognózisok szerint nem változik számottevően, és a hálózati veszteségek további lefaragására sem látnak esélyt, így 2003-ra a tavalyi évvel megegyező, 11 százaléknyi veszteséget prognosztizálnak. A társaság stratégiájával összhangban, az aktív beruházási politikával párhuzamosan, a hitelállomány további emelkedésére számítanak az értékpapír-piaci szakértők, így mind 2002-ben, mind pedig 2003-ban a pénzügyi tételek rontják a cégszintű eredményt. Összességében 2003-ban 4,8 milliárd forintot valamivel meghaladó adózott eredménnyel kalkulálnak a Démász esetében az elemzők.
A Titász közgyűlési előterjesztési anyagában annyit jegyzett meg 2003-mal kapcsolatban, hogy legfontosabb céljuk a szolgáltatás biztonságának fokozása, illetve a piaci pozíciók erősítése. A villamosenergia-értékesítés növelését jobb marketing- és értékesítési tevékenységük révén kívánják elérni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.