Fél áron vehető karibi házak
Akinek tíz éve volt annyi pénze, hogy házat vásároljon San Franciscóban vagy közvetlen környékén, az átlagban csaknem dupla áron tudná most eladni. Az átlagos értéknövekedés 96 százalékos volt, vagyis egyes tulajdonosok akár háromszoros árat is megkapnának, ha éppen most akarnának megszabadulni ingatlanjuktól. De nem akarnak!
Természetesen azért, mert az értéknövekedés nem áll meg, a jelzáloghitelek kamatai pedig továbbra is alacsonyan vannak, és középtávon nincs is kilátás arra, hogy jelentősen megugranának. Ennek ugyanis előfeltétele lenne az irányadó központi kamatláb fölfelé mozdulása, márpedig Alan Greenspan, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke nem nagyon hajlik erre. Sőt, ellenkezőleg, éppen azon gondolkodik, hogy csökkentse, de legalábbis érintetlenül hagyja.
Magyar érdeklődők százas nagyságrendben keresték és keresik fel mostanában is az Egyesült Államok nyugati partjait, ahol jobbára a helyi kolónia segítségével vásárolnak lakóingatlant letelepedés vagy nyaralás céljából. Befektetési megfontolások szinte nem is játszanak szerepet, noha természetesen nem zárható ki ez sem - tudtuk meg Czibere Ilonától, a Mitropa US Kft. ügyvezető igazgatójától. A The Wall Street Journal mindamellett azt írta, hogy a vásárlójelöltek és az eladók mostanában nagy dilemmában vannak: gyorsan vegyenek valamit, amíg még megfizethető, vagy várják ki az ingatlanpiacon normálisnak mondható 5-7 éves ciklus végét, amikor apadnak az árak, illetve ne siessenek megszabadulni házaiktól, mert az értéknövekedés tovább tart, s így drágábban adhatják el ingatlanjaikat?
San Francisco városában a lakosoknak csak 35 százaléka tulajdonosa is saját házának vagy lakásának. Ebből következik, hogy nagyon sokan bérlik otthonaikat a sokszor több ezer kilométerre lakó tulajdonosoktól, akik annak idején befektetésként vásárolták azokat. Helyi szakértők szerint a legtöbben a 450-650 ezer dollár közötti kategóriájú házakat keresik manapság a kaliforniai nagyvárosban. A 700 ezer és 1,2 millió dollár közötti kategóriában stabil a kereslet, a szuperluxusnak számító kétmillió felettiben viszont visszaesett.
A forgalom az idén 15-20 százalékkal emelkedett a tavalyi év hasonló időszakához képest. Ez annak tudható be, hogy a városban és környékén (főleg a közeli Santa Clarában) megtelepedett high-tech cégek alkalmazottainak egy része már nem tudja fenntartani lakását vagy házát, mivel a cégek erős karcsúsításon mennek keresztül, és sokan az elbocsátottak közül inkább más államokban próbálnak szerencsét. Ehhez azonban viszonylag gyorsan el kell adni ingatlanjaikat. Kaliforniai ingatlanforgalmazók úgy látják, hogy egyes tulajdonosok kissé levitték áraikat az elmúlt hónapokban. Ez azonban nem értékcsökkenést jelent, hanem azt, hogy a tulajdonosok eredetileg túl magas árat kértek.
A Mexikói-öböl partjainál is megjelentek már kanadai, nyugat-európai és még magyar érdeklődők is, ám ők sem befektetésként, hanem nyaralás és lakás céljából szeretnének ott vásárolni. Czibere Ilona szerint legalább harminc százalékkal olcsóbban lehet hozzájutni házakhoz és lakásokhoz Texasban és más déli államok part menti övezeteiben. Az öböl partján azonban nyáron szinte alig van forgalom, így a kihasználtság eleve kisebb, mint például Floridában.
Megerősítette más forrásból származó értesülésünket, miszerint az elmúlt fél-egy évben a napfény államának északi körzeteit is kezdik felfedezni a lakni és befektetni vágyó európaiak. Emögött az áll, hogy Dél-Florida gyakorlatilag megtelt, telek már nem nagyon van, s az állam északi vidékein már 100-300 ezer dollárért is luxusházakat lehet venni. Minden attól függ, hogy merre található az ingatlan, illetve mennyit kell fizetni a telekért. Itt is elsődleges a nyaralási cél, de az ügyvezető igazgató tapasztalatai szerint előbb-utóbb a külföldi befektetők is megtalálják maguknak ezt a környéket.
Szintén felfedezésre várnak a Miamihoz közeli, főleg brit fennhatóság alatt álló szigetek. Ott mostanában indultak az infrastrukturális fejlesztések. Ötcsillagos szolgáltatásokat kínáló lakóparkok létesülnek, 100-400 ezer dolláros áron házanként. Eddig főleg kanadai, amerikai és brit állampolgárok vettek ott nyaralókat a Miamiban tapasztalt árak feléért-kétharmadáért. Ezeken a szigeteken is működnek a brit és az amerikai feltételek, vagyis az önerő általában 30 százalék, a többi 25-30 éves kamatra fölvett hitel. A lakóparkok vagy nagyobb házak egy része eleve víz és villany nélkül épül, kifejezetten azért, mert a leendő tulajdonosok ezt kérték. Erősödik ugyanis a nomádnosztalgia - fűzte hozzá a magyar szakértő. (MN)


