BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Javult az európai irodapiac

Stabilizálódni látszik az európai irodapiac, egyes szakértők arról beszélnek, hogy az év vége felé, de jövőre már biztosan ismét jobb eredményekről számolhatnak be az üzemeltetők és a bérbeadók. Több banki elemző úgy látja, hogy mivel növekszik a bérbe adott területek nagysága és folyamatosan kevesebb új építésű projekt kerül a piacra, a bérleti díjak megindulhatnak felfelé.

Legutóbb az IVG Immobilien AG szakemberei adták közre az idei első fél évre vonatkozó megállapításaikat. Ezek szerint az általános gazdasági lassulás sikeresen ellensúlyozta azt, hogy a kereslet folyamatosan visszaesett az elmúlt hat-nyolc hónapban. Arra is felhívják a figyelmet, hogy az egyes országok között igen jelentősek lehetnek az eltérések a piac intenzitását és méretének alakulását tekintve.

Az elmúlt tizenkét hónapban csaknem az összes vizsgált európai városban mérséklődtek a bérleti díjak. A felső határnak számító 46,5 euró/négyzetméter/hó árról 42 euró alá esett az összeg. Ez átlagosan 10 százalékos csökkenést jelent, de például Frankfurtban, Hamburgban, Londonban és Varsóban 20 százalékos volt a visszaesés, ami igen jelentősen befolyásolta a bérbeadók és a bérlők tárgyalási pozícióit. Amszterdamban - akárcsak más nyugat-európai nagyvárosban - a vállalatok egyre nagyobb számban költöznek új építésű irodaházakba a most használt húsz-harminc éves épületekből, így azokat nagyon nehéz kiadni kisebb bérlőknek.

Az unió fővárosa, Brüsszel eközben éppen ellenkező időszakot élt át, ott - részben a mind több külföldi és intézményi képviselet megnövekedett irodaigénye miatt - 19-ről 23 euróra emelkedett a bérleti díj. A belga nagyváros külső övezeteiben azonban nem mutattak ki ekkora ugrást, sőt, egyes kerületekben stagnálást tapasztaltak. Ráadásul azokban a kerületekben, illetve a repülőtérhez közeli övezetekben még növekedett is az üresen állási mutató, amely most 9 százalékon áll.

Érdekes, hogy a többi vezető német várossal ellentétben Münchenben szintén nőttek a díjak, igaz, csak 3,7 százalékkal. Eközben például ha csak az átlagos árakat vesszük alapul, akkor a brit fővárosban nem kevesebb mint 32 százalékal csökkentek ezek a díjak. A kihasználtsági mutatók szinte minden nyugat-európai piacon romlottak, átlagosan 2,2 százalékkal. Ugyanakkor a közép-európai fővárosokban 2,6-del javultak. Az IVG szakértői külön kiemelték Budapestet, ahol 3,9 százalékot sikerült lefaragni az üresen állási mutatóból, így az a fél év végén 19,4 százalékon állt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.