Csemegék a Titanicon
A rutinos moziba járók már tudják: ha október, akkor Titanic fesztivál. Az idén már 11. alkalommal indult útjára tegnap ez a nemzetközi seregszemle, amely a magyar közönség számára is hozzáférhetővé teszi a kortárs filmtermés legjobbjait. A záróünnepség október 19-én, vasárnap lesz, addig 23 ország több mint 40 filmjét láthatjuk a Toldi, az Örökmozgó, a Kossuth moziban, az Uránia Nemzeti Filmszínházban, illetve a MOM Parkban.
A fesztivál szervezői ezúttal is különböző szekciókra osztották a filmeket, a Hullámtörők kategóriában a legutóbbi évek kiugró fesztiválsikerei szerepelnek. Ezek közé tartozik Peter Greenaway legújabb multimédiás alkotása, a Tulse Luper bőröndjei 3. epizód, mely nem azonos a Cannes-ban vetített változattal. Szintén azon a fesztiválon aratott hatalmas sikert Julie Bertucelli filmje, a Mióta Otar elhagyott, illetve említést érdemel még Todd Hayes, a Velvet Goldmine rendezőjének filmje, a Távol a mennyországtól. Szintén nagy név: Lars von Trier is itt kapott helyet, Dogville - A menedék című filmjével.
A következő szekció a Fiatal hajtások, amelyben elsőfilmes francia rendezők, illetve az új francia film provokatív alkotásai láthatók. Ezek közé tartozik Thomas de Thier megrendítő filmdrámája, a Tollak fejbe, vagy Oliver Jahan alkotása, a Mintha itt se lennék. A Félhold-tenger szekció Közép- és Délkelet-Ázsia filmművészetét igyekszik felölelni, itt a hazánkban legföljebb csak elvétve bemutatandó filmek tekinthetők meg. E kategória érdekessége lehet a tavalyi fesztiválok egyik legnagyobb sikere, a palesztin színész-rendező, Elia Suleiman Isteni beavatkozás című groteszk humorú filmje, vagy a tádzsik Djamshed Usmonov Angyal a jobb vállamon című, személyes hangvételű alkotása.
A bűn mélységei a címe a következő szekciónak, amelyben hétköznapi bűntörténeteket láthatunk megrázó realizmussal ábrázolva. Hector Babenco (A pókaszszony csókja rendezője) filmje, a Carandiru egy brazil börtönlázadásról szól, míg az orosz Pavel Lungin egy politikai és médiakapcsolatokkal rendelkező iparmágnás-maffiózó történetét mutatja be, Oligarcha címmel.
Az Éjutazás szekció az erotika világába kalauzolja el a nézőket, itt szerepel egy válogatás a húszas évek erotikus filmjeiből, illetve Bertrand Bonello cannes-i díjnyertes filmje, A pornófilmes, s legújabb alkotása, a Tiresia.
Az idén is szerepelnek dokumentumfilmek a Titanic programjában. Martin Sulik, A kertben és a Tájkép rendezője ezúttal a cseh új hullám vezéralakjának naplóját filmesítette meg, míg Shickel Charlie Charles Chaplin élete és művészete című munkájában a nagy nevettető életét igyekszik elénk tárni. Error Morris politikai vizekre evezett, a hidegháború eseményeit mutatja be Robert McNamaráról készült, A háború ködében című filmjében. Érdemes böngészni a fesztivál honlapját is, hiszen a www.titanicfilmfest.hu oldalon a részletes program mellett a rendezők, az egyes szekciók, illetve a filmek listája is megtalálható.


