Megváratják az Alitaliát
Sem az Air France, sem a KLM első számú vezetője nem támogatja, hogy az Alitaliát már a közeljövőben bevonják a francia és a holland cég egybeolvadásáról kezdett tárgyalásokba - erősítette meg Jean-Cyril Spinetta, illetve Leo van Wijk. Az olasz vállalat rögtön a fúzió bejelentése után egyértelművé tette, hogy nem akar kimaradni az ügyletből. Francesco Mengozzi vezérigazgató egyenesen azt mondta: már jövő tavasszal csatlakozik a két egybekelő vállalathoz.
A francia és a holland vállalat vezetői bejelentették, hogy most az amerikai hatóságokat is tájékoztatják a tervezett fúzióról, s eközben fönntartják a trösztellenes védelmet jelenlegi észak-amerikai partnereikkel kapcsolatban. Az Air France a Deltával, a KLM a Northwesttel és a Continentallal áll szoros üzleti és stratégiai kapcsolatban.
Az Air France és a KLM szeptember végén bejelentette, hogy több szakaszban egy holdingvállalatot hoz létre, ebben 8:2 arányban a franciáké lesz a fő szerep, a két légitársaság ugyanakkor egyelőre megőrzi önállóságát, és a két központi repülőteret is egyenlő arányban használják ki. Ezt látva az Alitalia azonnal kijelentette: folytatni szeretné a korábban megkezdett kétoldalú tárgyalásokat a két társasággal, s ennek egy stratégiai szövetségben kell végződnie.
Az olasz kormány időközben az Alitalia közvetett segítségére sietett. Néhány napja közölte, hogy megválik tulajdonrészének jelentős hányadától. A Berlusconi-kormány még a múlt héten kibocsátotta a kincstár 62 százalékos részesedésének 50 százalékos küszöb alá csökkentését lehetővé tévő rendeletet, és ezzel zöld utat adott az Alitalia vezetésének a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez. Az Alitalia már 2004 áprilisában szeretne felvételt nyerni az Air France-KLM holdingba. Az olasz társaság a belépés után 20 százalékos részesedéssel rendelkezne.
A pénzügyi gondokkal küszködő Alitalia kincstári tulajdonban lévő részesedésének az értékét 700 millió euróra becsülik. A szakszervezetek attól tartanak, hogy a csatlakozás hátrányos hatással lesz a foglalkoztatásra, és azt követelik, hogy mindkét olasz légikikötő, a milánói Malpensa és a római Fiumicino egyenrangú központ legyen a párizsival és az amszterdamival. A két légikikötő rangjának megőrzését az Alitalia vezetősége is elsőrendű szempontnak tekinti.


