BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Röviden

A SARS-kód megfejtve

Orosz kutatók megfejtették az atípusos tüdőgyulladást (SARS) okozó vírus genetikai kódját - közölte az orosz egészségügyi miniszter. A vizsgálatot annak a vírusnak az elemzésével végezték, amelyet az egyetlen megfertőzött oroszországi beteg szervezetéből nyertek ki. Mint ismeretes, a SARS betegséget okozó vírus tavaly novemberben jelent meg Dél-Kínában, azóta közel nyolcezren fertőződtek meg és 800 halálesetet regisztráltak. Annak ellenére, hogy a kínai járvány véget ért, a vírus terjedését nem lehet kizárni - állítják az orvosok. (VG)



Alkalmatlan füstelszívók

Az Európai Unió illetékes bizottsága a tagországokban a belső terek levegőjének szennyezettségét vizsgálta. A vizsgálat szerint a dohányfüst az egyik legfontosabb szennyező anyag az épületek belső tereinek levegőjében. A kutatás további következtetése, hogy a dohányfüst eltávolítására az elszívó- és más ventilációs rendszerek alkalmatlanok. Szilágyi Tibor, az Egészség 21. alapítvány elnöke a közelmúltban nyilvánosságra hozott tanulmány kapcsán arra emlékeztetett: a dohányipar nyomására került bele az 1999-es nemdohányzók védelmében hozott törvénybe, hogy az éttermekben fogadják el a ventilációs rendszereket is, mint a külön dohányzó- és nemdohányzó helyiségek alternatíváját. A dohányipar számára ez különösen fontos volt, mivel - ha kitiltják a dohányosokat az éttermekből - a forgalmuk még inkább visszaesik. Másrészt, minél kevesebb dohányos dohányozhat nyilvánosan, annál inkább válik kevésbé elfogadottá a dohányzás. Az új EU-vizsgálat fényében tehát az 1999-es törvény e rendelkezése elavult, alkalmatlan a nemdohányzók egészségkárosodásának biztos megelőzésére. Ezért további lépéseket kell tenni a munkahelyek, éttermek és egyéb közterületek füstmentessé tételéért. (VG)



Fűzős buli a Heim Pál Gyermekkórházban

A gerincbetegségek fűzőkezelésének hatékonysága egyenes arányban van a hordás idejével, lassíthatja, megállíthatja a roszszabbodást. A Heim Pál Gyermekkórházban ezért immár második alkalommal rendeztek bulit a gerincbetegséggel élő gyermekeknek, hogy megismertessék velük a fűzők használatát, állandó viselésének fortélyait. A mozgás és a sport is része e betegek terápiájának, amit nem zár ki a fűzőviselet. Hazánkban a lakosság néhány ezrelékében fordul elő ismeretlen eredetű gerincferdülés, ennél gyakoribb a Scheuermann-betegség, mindkettő a gerinc normális szerkezetének megbomlásából következik, s kihat a felnőttkorra, esetenként végleges deformáltságot okoz - mondta Marchalkó Péter, a kórház főorvosa. (VG)



Zöldségekkel a rák ellen

A méhnyakrák kialakulásában jelentős szerepe van a humán papillomavírusnak. Német kutatók a vírus 16-os számú fajtájának génjét burgonyába építették be, aminek következtében a növény az állatok immunrendszerének védelmi reakcióját váltotta ki. A manipulált burgonya vakcinaként szolgálhat az ember immunrendszerének erősítésére, a fertőzések elkerülésére. Ezt a felfedezést emberen még nem vizsgálták. Mivel a burgonyát megfőzve fogyasztják, a kutatók most nyers zöldségek, például a banán, a paradicsom genetikai módosításán dolgoznak. (VG)



A véradás az egészség bizonyítéka

Hazánkban a biztonságos betegellátáshoz évente közel 500 ezer véradásra van szükség, amit a Magyar Vöröskereszt szervezőmunkájának segítségével biztosítani is tud az Országos Vérellátó Szolgálat - tájékoztatta a sajtó képviselőit Miskovits Eszter főigazgató annak kapcsán, hogy újságírókat, televíziós és rádiós riportereket invitáltak a nemzeti vérkészlet gazdagításához. Közel száz, a média területén dolgozó fogadta el az OVSZ meghívását, s csatlakozott a Média a véradásért néven indított akcióhoz. A főigazgató arról is tájékoztatta az újságírókat, hogy a biztonságos vérellátás a biztonságos vérrel kezdődik. Ezért önkéntes a vérvétel, s ezért vizsgálnak ki minden donort a véradás előtt. (VG)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.