BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb hulladékkezelő rendszereket terveznek

Három megye 112 települését érintené az a hulladékgazdálkodási beruházás, amelynek megvalósítására a múlt héten írtak alá konzorciumi megállapodást a Győr és Sopron környékére kiterjedő térség önkormányzatai. A több mint 10 milliárd forint értékű fejlesztéshez szükséges forrásokat (az összeg felét) a települések az Európai Unió kohéziós alapjából pályáznák meg. További 40 százalékot az állami költségvetés biztosítana, míg a maradék 10 százalékot az önkormányzatoknak kell majd előteremteni. A tervek szerint a kivitelezés 2006 végén vagy 2007 elején indulna, s a beruházás nagyjából további másfél évet venne igénybe. A projekt keretében - az újrahasznosítás segítése érdekében - a településeken a szelektív hulladékgyűjtés feltételeit is megteremtenék, s két komposztáló, három átrakóállomás, továbbá egy hulladékválogató mű is a rendszerhez kapcsolódna.

Ugyancsak néhány hete írtak alá együttműködési megállapodást az önkormányzatok annak a beruházásnak a megvalósítási szándékával, amely a Közép-Duna vidéke 168 települését érintené. A Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Veszprém és Tolna megye településeinek jelentős részére kiterjedő tervezett beruházás tizenöt-húsz évre kínálna megoldást a térség hulladékgazdálkodási problémáira. A projekt teljes költsége várhatóan meghaladja a 30 milliárd forintot. A tervek szerint ennek 60 százalékára az Európai Uniónak nyújtanának be pályázatot, 30 százalékot a központi költségvetés biztosítana, míg a most megalakult önkormányzati társulásnak a maradék 10 százalékot kellene előteremteni. A beruházással itt is egy komplex regionális hulladékgazdálkodási rendszert hoznának létre, amely az újrahasznosítható hulladékok feldolgozására, valamint a szelektív gyűjtés beindítására is kiterjedne, a lerakott hulladék mennyiségének csökkentése érdekében. Emellett Inotán egy 8,5 megawatt teljesítményű erőművet is felépítenének, amely a hulladék égetésével termelne áramot. A pályázat gesztora Polgárdi önkormányzata.

A projektek tervezésénél és a lebonyolításnál szakmai segítséget nyújtó Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium tervei szerint első körben öszszesen egy plusz öt támogatási kérelmet nyújtanak be a kohéziós alap forrásainak lekötése szándékával, amelyek - az említett projektek mellett - a Mecsek-Dráva vidéke, Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Heves megye nagy része hulladékgazdálkodási helyzetét rendeznék hosszabb távra.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.