BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Régiós lépéselőnyben

A Mol Rt. legfőbb stratégiai célkitűzése, hogy a közép-európai térség meghatározó olajvállalatává váljon. Erre szükség is van ahhoz, hogy a magyar cég ne legyen könnyű felvásárlási célpont a nagyobb olajvállalatok számára, főleg azután, hogy hazánk csatlakozik az Európai Unióhoz.

A Mol csoportszinten már jelenleg is az egyik legerősebb olajvállalat Kelet-Közép-Európában, miután az elmúlt öt évben több sikeres felvásárlást hajtott végre.

A Mol akkor kerülhet meghatározó pozícióba Európában, és főleg a Balti-Adria folyosón belül, ha sikerül megállapodnia a lengyel olajtársasággal a PKN Orlennel. A két cég együtt ugyanis már egyértelműen a régió vezető olajvállalata lehetne, amellyel már uniós szinten is számolni kell. A szorosabb együttműködésre tavaly év végén nyílt komolyabb lehetőség, miután erről szándéknyilatkozatot írtak alá. Az erről szóló tárgyalások április végén zárulnak le.

A magyar olajvállalat először csak a környező országokban jelent meg benzinkútjaival és vállalkozásaival. Ezek azonban még kisebb lépések voltak. Csák János 1999. februári megjelenése az igazgatóságban jelentős szemléletváltozást hozott. Akkorra datálódik a bejelentés, miszerint a Mol a kelet-közép-európai régióban 4-6 éven belül a legerősebb céggé akar válni.

Csák János 1999-ben még úgy vélte: a Molnak teljes spektrumú energiacéggé kell válnia az elkövetkezendő években. Ez azt jelentette volna, hogy a gáz- és olajszektor mellett erőteljesebben jelenik majd meg a cég a villamosenergia-szektorban is. Akkor még elképzelhetőnek tartottak erőművi és disztribúciós beruházásokat is.

Az az elképzelés Hernádinál is megmaradt, hogy a Molnak a térség egyik vezető vállalatává kell válni, ezt viszont elsősorban nem a nagyságra, inkább a hatékonyságra értik a vállalat vezetői. Ugyanakkor a Molnak az is célja, hogy világszinten közepes méretű cég legyen, ami minimum 5, de inkább 10 milliárd dolláros érték elérését jelenti.

A Mol terjeszkedésének első lépéseként 2000-ben a szlovák Slovnaftban szerzett 36,2 százalékos részesedést, s megkezdte a cég integrációját a Mol csoportba.

A tulajdonszerzés azzal folytatódott, hogy 2002 novemberében többséget szereztek a Slovnaftban, mivel további, több mint 30 százalékos tulajdonhányadot vásároltak a 360 millió dollárt érő készpénzes és részvénycserés ügyletben. Miután meghatározó tulajdonossá vált a Mol, kötelező vételi ajánlatot kellett tennie a még tulajdonában nem lévő Slovnaft-részvényekre.

Ez az ügylet sokáig húzódott, mivel a Molnak meg kellett küzdenie egy helyi befektetővel, amely a Mol szerint tisztességtelenül járt el. A Mol végül is több millió dollárral volt kénytelen többet fizetni ezért az üzletrésznél annál, mint amenynyit erre szánt volna. Ebben az ügyben egyébként még mindig több bírósági eljárást folytat a Mol, mivel vitatja a szlovák felügyelet döntéseit.

A Mol a Tiszai Vegyi Kombinátban is többségi tulajdont szerzett, utolsó opcióját az idén márciusban hívta le. A cég a BorsodChem, illetve annak osztrák tulajdonosai elől vásárolta meg a számára fontos vegyipari cég többségét.

A Mol sikert ért el a horvát olajtársaság privatizációjában is. A magyar cég már 1999 augusztusában előzetes tárgyalásokat folytatott egy esetleges egyesülés lehetőségéről az INA-Industrija Nafte horvát integrált olaj- és gázipari vállalattal.

Miután a horvát kormány végül a társaság privatizálása mellett döntött, a Mol 2003 januárjában tett ajánlatot az INA 25 százalék plusz 1 részvényének megvásárlására. Az ajánlat kedvezőnek bizonyult, s 2003 júliusában a Mol megállapodott a horvát kormánnyal, hogy az INA stratégiai befektetőjévé válik, 25 százalék plusz egy részvény tulajdont szerezve 505 millió dollár ellenében.

A Mol, az INA és a szlovák Slovnaft együttes finomítói kapacitása 450 000 hordó naponta, és kilenc országban együttesen közel 1200 töltőállomással rendelkeznek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.