BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Világmárkát építenek az Euro 2004-ből

Új marketingstratégiát dolgozott ki az UEFA a most zajló labdarúgó Európa-bajnokságra. A márkává épített Euro 2004-től Portugália is hasznot remél. Ezt nagyban segítheti, hogy az eseményt várhatóan több mint 10 milliárdan látják a televíziós képernyők előtt.

Új marketingstratégiát alakított ki az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) a most zajló portugáliai Eb-re. A szövetség célja, hogy a vb után a második legnagyobb csapatsportág-rendezvénynek számító futball Eb-ben rejlő lehetőségeket maximálisan kihasználják, növelve ezzel a labdarúgás népszerűségét, nem utolsósorban pedig az UEFA árbevételeit.

Az európai szövetség a korábbi gyakorlatával ellentétben a marketingmunkák jelentős részét ezúttal házon belül, a Marketing Operations Center (MOC) közreműködésével intézte. Ez az európai piac vonatkozásában azt jelentette, hogy a MOC szervezte a szponzorációt, valamint a televíziós jogok értékesítésével kapcsolatos teendők jelentős részét. Az egyéb feladatok menedzselésére pedig több mint tíz neves marketingügynökség közreműködését vették igénybe. Így került be a "csapatba" a moziipar egyik legismertebb szereplője, a Warner Brothers Consumer Products (WBCP). Az UEFA azt reméli, hogy a világméretű cég merchandisingértékesítési tapasztalata és kiterjedt kapcsolatrendszere biztosítéka lehet a remélt bevételeknek.

Az egész világra érvényes kizárólagos képviseleti joguk értelmében több mint 2000 termék értékesítését hagyták jóvá. Ehhez 28 közreműködőt választottak ki. Az Eb ideje alatt a kizárólagos termékek száma a háromezret is elérheti. Az elfogadott hat különféle dizájnkoncepció mindegyike más-más célközönséget szólít meg. A termékeket a vendéglátó ország 1750 értékesítési helyén: bevásárlóközpontokban, reptereken, turisztikai célpontokon és benzinkutaknál árusítják. A WBCP által kijelölt Concept Sports International adhatta meg a stadion környéki és azon belüli több mint 160 termékárusítási engedélyt. A cég 500 műsorfüzetárust is foglalkoztat.

Persze nem csak Portugáliában elérhetőek az Euro 2004-gyel kapcsolatos hivatalos termékek. Az európai kontinens legnagyobb labdarúgópiacain: Német-, Francia-, Spanyol-, Olaszországban, valamint Angliában is megvásárolhatóak azok, és hozzáférhetőek a futball iránt egyre nagyobb lelkesedést mutató ázsiai országokban, mint például Japánban, Koreában és Thaiföldön.

Marketingcselek. Az UEFA a marketingelképzeléseit három elem: az internet, a marketing, valamint a tévéközvetítésekhez kapcsolódó lehetőségek integrációjára építette. A tervek megvalósításához elengedhetetlen a kiemelkedő minőségű rendezés, a Portugáliába érkező félmillió turista megfelelő helyszíni kiszolgálása és a szórakoztatás magas színvonala. A jogtulajdonos UEFA a marketingelvárások megvalósulását, ezáltal a nézők és az üzleti partnerek felé vállaltak teljesítését a standardok kialakításával, az elvárások pontos megfogalmazásával, a pályáztatással és a folyamatos ellenőrzéssel érte el.

Az UEFA már korábban is hangsúlyozta: az Európa-bajnokságot önálló márkaként kell kezelni. A márkaépítésben nagy szerepet játszott, hogy az európai elit labdarúgóklubok ázsiai, afrikai, amerikai túrákon vettek részt, ezzel jelentősen hozzájárultak az Eb-márka ismertségének erősítéséhez. Azokban az országokban kialakított kapcsolat, ahol csak az elődöntőt, a döntőt közvetítik, vagy csak összefoglalókat adnak, segíti az Eb-márka elfogadottságának a növelését.

A már Eb-fogyasztónak tekinthető területeken ugyanakkor a márka további támogatása az elsődleges feladat. Egy 11 részből álló Eb-történelmi sorozat és egy három részterületet felölelő 90 perces összeállítás: minden idők legnagyszerűbb pillanataival, a 2004-es sztárokkal, valamint "aranypillanatokkal" képviselte a televíziós márkaépítést.

Televíziós boom. Minden bizonnyal televíziós csúcsot dönt az Európa-bajnokság. Az előzetes várakozások szerint összesítve több mint tízmilliárdan nézik majd a sporteseményt. A 31 mérkőzést mintegy 200 televíziós csatorna sugározza: az élő adások mellett számos ismétlés és összefoglaló éri el az érdeklődő közönséget. A 2000-es belga-holland közös rendezésű Európa-bajnokságot összesítve 7 milliárdan követték figyelemmel. A növekedés elsősorban abból adódik, hogy az eltelt négy évben jelentősen megnőtt az ázsiai játékosok foglalkoztatottsága a nyugat-európai topbajnokságokban, ezáltal érdekeltté téve az ottani közönséget. Jelenleg több japán, kínai és koreai játékos is futballozik Angliában, Olasz-, Spanyol- és Németországban. Emellett persze fontos szerepet játszik az is, hogy olyan nagy európai sztárcsapatok, mint a Manchester United vagy a Real Madrid előszeretettel turnézik Ázsiában, jelentősen növelve a labdarúgás népszerűségét. A Real Madrid az előző szezon előtt David Beckhamet, Zinedine Zidane-t, Figót és Raúlt felvonultatva rendezett bemutató mérkőzéseket, amelyek persze a klub merchandisingból származó bevételeinek jelentős növekedéshez is hozzájárulnak.

Verseny a szponzorokért. A meglepően széles tévénézői bázis kialakításának hátterében persze nem csak a jogdíjbevételek maximalizálásának a szándéka áll. A nyári olimpiai játékokkal a szponzori büdzsékért is nagy harcot vívnak a szervezők. Ezért a Marketing Operations Center az Európán kívüli értékesítést Amerikában, Afrikában és a Közel-Keleten is specialista Octagonra, az ázsiai térségben pedig a világ vezető reklám- és kommunikációs cégei között nyilvántartott Dentsura bízta. Az európai kontinensen kiírt tévéközvetítési tender győztese az EBU. Ez azonban nem meglepő választás a televíziós közvetítésekkel elérni kívánt célok ismeretében. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetségnek (FIFA) a világbajnokság jogdíj-értékesítési gyakorlatával ellentétben az UEFA elsősorban a nézettséget kívánta maximalizálni, és nem feltétlenül a legnagyobb tévébevételt elérni.

Minden tévészponzorációs jogot megtartott a szervezet keretein belül, hogy növelt értékű szponzori csomagot tudjon kínálni leendő partnereinek. A széles körű nézettségre alapozva integrált szponzorcsomagokat állított össze, és a globális, a származási helyeket tekintve kiegyensúlyozott szponzori kört alakított ki.

A verseny a szponzori és egyéb marketingbevételek növelésének lehetőségéért bizonyos értelemben azonban adott. A Bajnokok Ligája révén ugyanis az UEFA egy nagyon erős, évente rendezett franchise-rendszerrel bír. Ezt pedig csak tovább erősíti az UEFA-kupa. Ezzel szemben a FIFA-nak továbbra is küzdeni kell a World Club Championship (klubvilágbajnokság) elindításáért, illetve annak kétévente történő megrendezéséért. A legerősebb európai klubcsapatok ugyanis nem érdeklődnek az újabb "pénzgyártási" lehetőség iránt.

Találatok. A jól felépített marketingstratégia, a televíziós jogdíj és szponzorcsomag értékesítése persze igencsak megdobja az UEFA bevételeit. A szövetség összességében 1,250 milliárd svájci frank (817 millió euró) bevételre számít. Az összegből 350 millió frank az Eb-hez kapcsolódó rendezési kiadásokat - beleértve a biztonsági költségeket is - fedezi. Egy másik 300 millió frankos tétel az UEFA saját hároméves költségeit jelenti. Ideértendők azok a saját finanszírozású rendezvények is, amelyek még nem tudják eltartani magukat: a fiatalok és a nők tornái. A nemzeti szövetségeknek a következő négy évben juttatandó támogatásokra 400 millió frankot különítenek el, a fennmaradó 200 milliós összeget pedig szétosztják a döntő csapatai között.

Portugália is aktív. Az Euro 2004 rendezője ugyancsak komoly marketingaktivitást fejtett és fejt ki sikere érdekében - mind az országban, mind az országhatárokon kívül. Egy reklámtrilógia segítségével ráirányította az egyébként is lelkes labdarúgó-rajongó lakosok figyelmét az Eb-ben rejlő lehetőségekre. Az első spot 2003 szeptemberében Scolari címmel jelent meg, majd 2004 januárjában a Mobilisation, majd az egy perc hosszúságú Celebration követte. Csak a legutolsó reklámfilm gyártásába, sugárzásába 16 millió eurót fektettek a szervezők.

Az Henri Delaunay-trófeát pedig Lisszabonból indulva egy húsz várost érintő körúton mutatták be. Az Eb történetét bemutató kiállítás, videovetítések, játékok teszik teljessé a felvezető tevékenységeket. Az Eb hivatalos kabaláját, Kinast két évvel ezelőtt májusban egy külön ünnepség keretében mutatták be Lisszabonban. A figura színei szimbolizálják az ország életét befolyásoló fényt, napot és a tengert. A kabalához kapcsolódó történet - egy kis portugál faluban született, és valamennyi korábbi, jelenkori és jövőbeni nagyszerű labdarúgó képességeit, tudását magában hordozó különleges labdarúgó-kabala - pedig a portugálok szenvedélyes játékszeretetét.

Az Európa-bajnokság hivatalos dala, a "Forca" Nelly Furtado előadásában 2003 novemberében jelent meg a "Folklore" című albumon. A döntő helyszíni nézői élőben is hallhatják a Luz stadionban az énekesnő előadásában.

Az Eb idejére valamennyi érintett városról önálló, egyenként 30 euró értékű bélyeget jelentetett meg a labdarúgás európai ünnepének nemzeti partnere, a CTT Correios de Portugal. Összesen 75 különböző, de az Európa-bajnoksághoz kapcsolódó bélyeget ad ki, átlagosan 750 ezer példányban. A gyűjtők számára megkönnyítendő a kollekció öszszeállítását, egy alkalmi album kiadását is megszervezték.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.