Végrehajtási tervek az NKP-re
A második nemzeti környezetvédelmi program (NKP) végrehajtásának elősegítése és jobb programozhatósága, valamint az átláthatóság növelése érdekében a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) két kormányhatározat-tervezetet dolgozott ki, amelyek a tárcaközi egyeztetések lezárását követően augusztusban kerülhetnek a kabinet elé. A második NKP szerkezetét követő tervezetek a környezettudatosság erősítése, az éghajlatváltozás, a környezet-egészségügy és élelmiszer-biztonság, a városi környezetminőség, a biológiai sokféleség védelme és tájvédelem, a vidéki környezetminőség, a terület- és földhasználat, a vizek védelme és fenntartható használata, a hulladékgazdálkodás, valamint a környezetbiztonság témakörében a célok elérését szolgáló feladatokat és ezek felelőseit, valamint a lehetséges finanszírozók és közreműködők körét határozzák meg. A tárca szakértői elmondták: a tervek szerint a továbbiakban ezek alapján készülnek majd el az NKP megvalósítását célzó éves végrehajtási tervek és az előrehaladási jelentések is. Emellett a tervezetek a zöldtárcának azt a törekvését is tükrözik, hogy a második NKP megvalósításához szükséges források biztosítása érdekében a korábbinál hatékonyabb kapcsolat épüljön ki a központi költségvetés tervezési folyamatával.
A 2003 decemberében elfogadott második NKP értelmében hat év alatt mintegy 4200 milliárd forintot kellene a környezeti célok megvalósítására fordítani, s az összeg mintegy felét továbbra is a központi költségvetésből finanszíroznák. Igaz, ez az arány így is alacsonyabb az elmúlt években mért 70 százalékhoz képest. A legtöbb pénzt szennyvízkezelésre, a levegő tisztaságának védelmére, hulladékkezelésre, valamint a talaj és a felszín alatti vizek védelmére kellene fordítani.
A központi költségvetési ráfordításból 900 milliárd forintot tehetnek ki a közvetlen környezetvédelmi beruházások, további 800 milliárdot pedig azok a közvetett ráfordítások - tömegközlekedés fejlesztése, energiahatékonyság stb. -, amelyek ugyan más szektorokban valósulnak meg, ám jelentős környezeti hasznot eredményeznek. Az NKP-ben szereplő számítások szerint a közvetlen környezetvédelmi beruházások költségvetési ráfordításának éves összege a tavalyi 105 milliárd forintról 2008-ra 270 milliárd forintra emelkedne, s a beruházások aránya is nőne a GDP-hez viszonyítva. A programot az európai uniós csatlakozással járó kötelezettségek figyelembevételével készítették elő, s az előzetes számítások szerint a költségek négyötödét is ezen vállalások teljesítésére kell majd fordítani.


