Nyáron a vezetők is pihennek
A nyár mindenki számára a pihenés ideje. Ilyenkor nemcsak a dolgozók, de a vezetők is eltűnnek néhány napra, hogy lazítsanak.
A szakemberek kiemelik: ha valaki sokáig nem megy pihenni, annak előbb-utóbb egészsége és munkája is kárát látja. Sőt, ha a vezető képtelen tartósan elszabadulni irodájából, az nem nélkülözhetetlenségét, hanem gyenge szervezőkészségét bizonyítja. A megfelelően létrehozott szervezeti rendszerben ugyanis minden feladatot többen is képesek ellátni, ráadásul a jól szervezett vállalat hetekig képes egy-egy vezető nélkül is működni.
Sok helyen nyáron néhány hétre a teljes termelés leáll, ilyenkor szinte mindenki szabadságra megy. Ez a helyzet például a Magyar Suzuki Rt.-nél, ahol a gyártás három, az irodai munka két hétig áll augusztusban. Tihanyi Tamás kommunikációs vezető szerint ezenkívül a menedzserek legfeljebb egy-egy hetet töltenek távol munkahelyüktől, de összességében ritkábban és kevesebbet pihennek, mint a beosztottak.
Dusza András, a Rába Rt. kommunikációért felelős munkatársa szerint náluk is hasonló volt a helyzet, amíg nyaranként bezárt a gyárt. Az idén viszont nincs termelési szünet, ám ez sem akadályozza meg, hogy mindenki elmenjen legalább egy hétre pihenni. Bár ez igencsak függ az egyéni szokásoktól, a vezetők náluk többször, rövidebb ideig vannak szabadságon. Nincsenek merev előírások, csak azt várják el, hogy a megfelelő helyettesítést mindenki oldja meg.
Vezetőink nyaranta egy-két hetet, télen pedig öt-hat napot vannak szabadságon - mondta Molnár Zsolt, a Synergon Informatika Rt. kommunikációs igazgatója. A felső vezetés az átlagnál kevesebbet pihen, s szabadságukat egymáshoz igazítják. Mivel ősszel kapják a megbízások nagy részét, a hajrában szokásjog alapján mindenki dolgozik. A felső vezetők pihenésének korlátot szab a tőzsdei gyorsjelentések megjelenése is: a beszámolók összeállításakor minden vezetőnek jelen kell lennie, ezért január végére, február elejére, április és július első felére, illetve októberre a menedzsment nem tervezhet hoszszabb magánprogramot.
A Raiffeisen Bank vezetői évente kétszer-háromszor "nyaralnak", jellemzően egy-egy alkalommal két hetet vesznek ki. Ilyenkor a menedzserek többsége elutazik valahová - tudtuk meg a hitelintézet kommunikációs főosztályán. Bár a legtöbben a téli-nyári időszakot részesítik előnyben, vannak, akik mindig tavasszal és ősszel pihennek.
A Mol sajtóosztálya szerint nyaranta csak 5-10 nap pihenés jut a cég vezetőinek. Az éves szabadság fennmaradó részét sokan egy-két napos részletekben veszik ki. Természetesen az év végi ünnepeket a beosztottakhoz hasonlóan a vezetők is családjukkal töltik.
Orosz József, a General Electric Consumer & Industrial üzletágának emberi erőforrásért felelős vezetője kiemelte: a vezetők szabadságolása nemcsak a termelés időzítésétől, de a kulturális és társadalmi környezettől is függ. Miközben Olaszországban júliusban vannak tömeges szabadságolások, Franciaországban az augusztus a sláger. Itthon két-három hetes nyári leállás van a legtöbb GE-üzemben, a fennmaradó szabadság felhasználása pedig nagyban függ az érintettek hobbijától. A szabadidejükben vitorlázók a hajózási idényt preferálják, a síelők pedig télen mennek pihenni.


