BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A gázáremelés elkerülhetetlen

Szakmai körökben teljes az egyetértés, hogy a hatósági gázárak emelése elkerülhetetlen, már csak az intézkedés ideje kérdéses. Ez viszont - ahogyan az elmúlt években megszokottá vált - elsősorban politikai kérdés.

Mivel Magyarország az évi 13 milliárd köbméteres földgázfelhasználásának 70 százalékát importból fedezi, alapvetően a világpiaci olaj- és földgázárak mozgása határozza meg az itteni hatósági árakat. A közüzemi piacon ellátási kötelezettséggel bíró Mol Rt.-nek - a fő beszállító Gazprommal kötött szerződése szerint - az elszámolás a londoni nemzetközi olajtőzsde kilenchavi gáz- és tüzelőolaj átlagárainak alapján történik, dollárban. Ez egyrészt azt jelenti, hogy az időszakos árhullámhegyek, de a -völgyek sem éreztetik automatikusan hatásukat, a rövid idejű ármozgásokat a rendszer kiegyenlíti. A hosszabb időszakra vonatkozó áremelkedések azonban némi késéssel mindenképpen begyűrűznek a magyar piacra. A dollár alapú elszámolás következtében a forint közelmúltbeli erősödése tompította a világpiaci ármozgások hatását.

A jelenleg érvényes hatósági árak azonban a mainál lényegesen alacsonyabb olajárhoz igazodnak. A számítások szerint 32,5 dolláros szintig fedezik a hatósági árak a földgázimport költségeit. A világpiacon azonban ennél lényegesen magasabb szinten, 40 dollár körül stabilizálódtak az árak. Varró László, a Magyar Energia Hivatal (MEH) vezető közgazdásza ezzel kapcsolatban a Világgazdaságnak is több ízben jelezte, az első fél évben a kedvezőbb árviszonyok és az erős forint eredményeként a Mol Rt.-nél közel százmillió dolláros tartalék képződött. Ezt az olajtársaság el is különítette első félévi gyorsjelentése szerint, szűkösebb időkre. Ez a tartalék a MEH szakértői szerint 3-4 hónap alatt elfogy, vagyis az áremelés akár már az év vége előtt, de a jövő év elején mindenképp indokolttá válik. Az áremelés politikai okokból történő elhalasztása a Mol Rt.-nek százmillió, egyes becslések szerint milliárdos veszteséget okozhat, másrészt ronthatja a gázüzletág folyamatban lévő eladása során az olajtársaság alkupozícióját.

A szakértői előrejelzések szerint egyébként a magyarországi hatósági gázárak öt-hét év alatt válhatnak igazán piaci alapúvá. Mint ismert, ma a lakossági fogyasztók esetében egy a hazai kitermelésű földgáz bányajáradékára alapozott árkiegészítő rendszer tompítja az ármozgások hatását. A rendszer működésének sajátja, hogy magas olajárak mellett a kompenzációs alapban is nagyobb összeg gyűlik össze, miután a Molnak a hazai kitermelési és az importköltségek közötti különbözetet kell befizetnie. A Mol becslése szerint ennek ellenére szükséges volna az áremelés még az idén, mert a kompenzációs alap sem tart ki december 31-ig. A nagyfogyasztói árak uniós öszszehasonlításából kitűnik, hogy minél nagyobb a belföldi gázkitermelés aránya az ország fogyasztásán belül, annál nagyobb az esély az alacsonyabb értékesítési árra - emlékeztetnek szakértők. Ez alól egyedül Franciaország kivétel, ahol azonban a korábbi francia gyarmattal, az unió egyik legjelentősebb földgázbeszállítójával, Algériával fennálló nem igazán piaci alapú gázbeszerzés teszi lehetővé.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.