Rendkívüli elnökségi ülésen vár választ holnap a Magyar Olimpia Bizottság (MOB) az athéni doppingesetek két érintett sportszövetségétől. A tényfeltáró megbeszélés után a MOB az Országgyűlés ifjúsági és sportbizottságától kér meghallgatást a jövő hétre.
Molnár Zoltán, az olimpiai bizottság ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta: az éremtől megfosztott magyar sportolók ügye miatt kezdeményeztek megbeszélést. Jelezte: hatáskörük legfeljebb csak arra terjed ki, hogy felkérjék a szövetségeket az ügyben való eljárásra, az új sporttörvény értelmében ugyanis MOB-nak nincsen fegyelmi jogköre. A doppingügyekkel a hatósági jogkörrel rendelkező Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) járhat el.
A GYISM mindenesetre határozott fellépést helyezett kilátásba. Gyurcsány Ferenc sportminiszter, aki egyben az MSZP és az SZDSZ miniszterelnök-jelöltje, bejelentette: azt javasolja a tárca, hogy azoktól a szövetségektől, amelyeknek a versenyzői megbuktak a doppingvizsgálaton, megvonható legyen az állami támogatás. A miniszter hangsúlyozta: a verseny tisztaságának sem a sportban, sem az élet egyéb területén nincs alternatívája, mint mondta, ne legyünk sportnagyhatalomból doppinghatalom.
Dömping a laborban. Athénban 23 doppingügyre derült fény, amely olimpiai rekordnak számít. Az eredménylistákról 13, köztük 7 érmet szerző sportoló nevét kellett törölni. Az ötkarikás játékok előtt több mint 12 sportolót tiltottak el az indulástól. Magyarország a doppingpontok számát tekintve megelőzi Görög- és Oroszországot.
Molnár Zoltán jelezte: a MOB ebben az évben még az olimpia előtt 600 vizsgálatot rendelt el, mindegyik esetben negatív eredmény született. A sportversenyt megelőzően az olimpikonok szerződést kötöttek a MOB-bal, hogy tisztességes keretek között vesznek részt az eseményen, ezenkívül pedig az indulóknak alá kellett írnia a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) részvételi nyilatkozatát is, amelyben külön tételként szerepelt, hogy elfogadják a NOB által ez év májusban bevezetett antidopping szabályt. E szerint a WADA július 30. és augusztus 29. között bárhol és bármikor doppingvizsgálatot rendelhet el az olimpikonok ellen. Korábban csak a játékok ideje alatt és a helyszínen tartózkodó sportolókra vonatkoztak a NOB előírásai.
A kirobbant doppingbotrányok miatt a jövőben szorosabban működne együtt a kormányokkal a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA). Dick Pound, a szervezet elnöke szerint ily módon rövid időn belül sokkal hatékonyabb teszteket lehet bevezetni egyebek között a növekedési hormonok nyomainak felfedezésére. A WADA elnöke a kerékpárt, az atlétikát és egyes téli sportokat minősített elsősorban dopping veszélyeztette területeknek, de mint mondta, egyetlen sportág sem tekinthető szűznek.
Antidopping a szponzornak? A doppingesetek a sport üzleti háttérbázisát is befolyásolhatják. A kérdés, hogy az érintettek milyen módon kezelik a helyzetből fakadó teendőket. A doppingkérdésnek több dimenziója mellett - például sportolói, orvosi, sportszakmai, sportvezetői, sportdiplomáciai - a magyarországi versenysport finanszírozásának kérdése is óhatatlanul felmerül.
A NOB által szervezett topszponzori programot kivéve a szervező ország, valamint az egyes államok nemzeti olimpiai bizottsága kevés klasszikus megjelenési formát tud a támogató vállalatoknak kínálni. A hagyományos értelemben vett szponzori lehetőségek - például a közvetítés alatt a hirdetői táblák, molinók, játékosok szerelésén a márka logója, nyilatkozatok és a háttérben a támogatói fal - a négyévente rendezett játékok idején nem alkalmazhatók. Ha a nemzeti olimpiai bizottság több médiumot maga mögé tud állítani, akkor ezek lehetővé teszik a támogató vállalatok jelenlétét is. Egyéb esetekben főleg a PR-tevékenységre, sajtótájékoztatókra, szűkebb körben szervezett klubtevékenységre korlátozódik a felhasználható eszközrendszer.
Az igazi értéket a szponzorok saját kommunikációs tevékenysége által lehet generálni, minden olyan esetben, amikor a cégek a támogatás tényéről is szót ejtenek a reklámkampányukban, szerepet szánnak a saját marketingtevékenységükben. A magyar olimpiai csapat támogatójaként való fellépés joga és üzleti értéke az olimpiai eszme imázsán, magyarországi presztízsén alapul. Ha ez az imázs sérül - márpedig a doppingesetek következtében egyértelműen sérül -, akkor csökken vagy legalábbis kérdésessé válhat az olimpiai csapat, a MOB támogatásának értéke, értelme. Az üzleti következmények azonban túlmutathatnak magának az olimpiai együttműködésnek a lehetőségén. Azok a sportágak, amelyek leginkább az olimpia idején tudják megmutatni magukat - elsősorban az egyéni sportágak, ahol egy-egy versenyző kiemelkedő teljesítménye ráirányítja a figyelmet az egyébként bajnoki sorozatok, széles mezőny hiányában kevéssé ismert sportokra -, támogatói lehetőségektől eshetnek el.
Előtérben a kríziskommunikáció. A MOB különböző fokozatú támogatójának lenni azonban valós elkötelezettséget jelentett a 2004-es athéni olimpiai játékokig, és jelent napjainkban is. Eddig elsősorban az olimpiai eszméhez és a magyar csapathoz kapcsolódó kommunikációs lehetőségek kiaknázásában, valamint az egyéb szponzori tevékenységek - sok esetben ugyanazon sportolók, csapatok támogatásának - összehangolásában kellett szakmai feladatokat megoldani. A doppingügyek klasszikus kríziskommunikációs helyzetet teremtettek azzal a kiegészítéssel, hogy a kérdést egyedül egyik érintett fél sem tudja megoldani, kezelni - e nélkül pedig felesleges bármilyen imázsjavító programot elindítani. A sportolók, a sportszakmai vezetés, a sportdiplomácia, a MOB és a szponzoráló vállalatok nem tudnak önmagukban eredményt elérni. A doppingolás ugyanis számos sportágban a szóbeszéd szerint a sporteredmények alapköve. Amíg ezt a dimenziót jótékony homály fedte, időzített bombaként ketyegett az olimpiai együttműködések hátterében. Felszínre kerülésével azonban sajnos az olimpiai versengés nemes voltát tépázta meg. Ám ennek nem kell feltétlenül azzal a következménynyel járnia, hogy a támogató cégek azonnal elfordulnak a MOB-tól, az olimpiai mozgalomtól, vagy lemondanak sportágak, sportolók támogatásáról. Még akkor sem, ha a sport szponzorálása - a versenyből, a sportágak jellegéből és a sportolók idegállapotából, sérülékenységéből adódóan - eleve kockázatokat magában rejtő vállalkozás. A hosszú távú együttműködések zámolnak hullámvölgyekkel, visszaesésekkel. És noha a doppingügyek még véletlenül sem ebbe a kategóriába tartoznak, a kérdés nyílt, következetes kezelése, a probléma megoldására való koncentrálás együttműködésre és nem a kapcsolat megszüntetésére késztetheti a cégeket. Erre annál is inkább szükség van, mert az olimpiai csapathoz kapcsolódó kommunikáció oroszlánrésze eddig is a cégeket illette.
Kitartó támogatók. A hazai kiemelt szponzorok kivétel nélkül elégedettek az athéni sporteredményekkel. A nyolc olimpiai aranyéremmel, hat ezüst- és három bronzéremmel ugyanis sikerült megismételni a sydneyi sikereket. Sugár András, a T-Mobile Magyarország vezérigazgatója lapunknak adott korábbi esélylatolgatásában pontosan tippelte meg a magyar aranyérmek számát. A T-Mobile a MOB gyémánt fokozatú szponzoraként évi 50 millió forint feletti támogatást ad az olimpiai bizottságon keresztül az ötkarikás játékokra készülőknek. A lehetséges folytatásról információink szerint hamarosan dönthetnek. A piacvezető mobilszolgáltató jelentős fölénnyel nyerte a szponzorok athéni versenyét: olimpikonjain keresztül ugyanis 10 aranyérmet könyvelhetnek el. Ebben nagy szerepe van a Domino-BHSE hét vízipólósának, Vereckei Ákos, Horváth Gábor domino-honvédos kajak-kenusoknak, valamint Vörös Zsuzsa öttusázónak.
Az ugyancsak a gyémánt fokozatú támogatói kategóriába tartozó Adidas már bejelentette, hogy újabb négy évre elkötelezi magát az olimpiai sport támogatása mellett. A veszélyeztetett sportágak egyéni sportolóival való együttműködési lehetőségeket viszont a jövőben sokkal jobban megfontolja az Adidas Budapest Kft. - mondta lapunknak Császári Attila, a cég marketingigazgatója. Jelezte azt is, ha egy szerződő fél mégis megszegi a kontraktusban pontosan rögzített feltételeket, az Adidas azonnal felmondhatja a szerződést. A cég egyébként éppen Athénban jelentette be, hogy meghoszszabbítja a Magyar Olimpiai Bizottsággal való együttműködését. Az Adidas évi 50 millió forintot meghaladó összeggel támogatja az olimpiai sportot. A bejelentés előtt egy nappal robbant ki a diszkoszvető Fazekas Róbert ügye. Császári Attila nem titkolta: felmerült, hogy későbbre halasztják a bejelentést, végül azonban megtartották a tájékoztatót. Az 1968-as mexikói olimpiai óta a MOB első számú támogatójaként ismert cég vezetése a kedvezőtlen ügyek ellenére is sikeresnek ítéli meg a márka athéni szereplését, amelyet a nemzetközi cégnek az esemény főszponzori kategóriájában való jelenléte csak tovább erősít.
Az érmektől megfosztott magyar élsportolók ügye nem érinti a Szerencsejáték Rt. (SZRT) olimpiai sportszponzorációját - tájékoztatta lapunkat Somorai László, a társaság kommunikációs igazgatója. Az SZRT a MOB gyémánt fokozatú partnere, a cég évente több mint 50 millió forint értékű támogatást ad az olimpiai sportnak. Somorai László elmondta: a társaság a MOB-on keresztül a teljes olimpiai családot segíti. A mostani doppingügy csak néhány sportolóról szól, míg a magyar olimpiai csapat Athénban a megszerzett 17 éremmel, közte a 8 arannyal sikeresen szerepelt - véli Somorai László. A cég a későbbiekben dönt arról, folytatni kívánja-e együttműködését a MOB-bal vagy sem. Az említett három főszponzor 2001-2004 között több mint 600 millió forintnak megfelelő támogatást adott a magyar olimpiai sportnak.
Az érem másik oldala. A doppingügy nem vitathatja el a sikereket azoktól, akik tisztességes keretek között készültek fel a világ legnagyobb sportversenyére. Az érmet és pontot szerző olimpikonokat az erkölcsi elismerés mellett jelentős anyagi jutalom is megilleti.
A kormány a tegnapi ülésén döntött a sportolóknak kifizetendő jutalmazásokról. Az első hat helyezettnek járó pénzdíj mértékét több mint 40 százalékkal emelték fel a sydneyi díjakhoz képest. A sportminiszter bejelentette azt is, hogy a kabinet kiterjeszti a jutalmazottak körét, így a 7. és a 8. helyezettek is kapnak pénzdíjat. Ők a különböző variációk szerint 1-2 millió forint támogatásban részesülhetnek.
Nem változik az olimpiai dobogó legmagasabb fokára álló - egyéni versenyszámban diadalmaskodó - sportolók jutalmazása. Az aranyérmesek teljesítményét 10 millió forinttal honorálja a GYISM. Az ezüstérmes nyolc-, a bronzérmes pedig hatmillióval gazdagodik majd. Még a hatodik is hárommilliót kap. A legmagasabb jutalmat várhatóan a két aranyérmet is szerző Janics Natasa könyvelheti el. Őt követi Kovács Katalin és Cseh László.
A tegnapi kormánydöntés értelmében a vízilabdában és a kajak-kenuban érintett Kemény Dénes és Angyal Zoltán szövetségi kapitány az egyenként is járó díjazáson kívül 10-10 millió forint adózás utáni pénzdíjat kapnak. Rajtuk kívül a csapatsportokban szereplők jutalmazása emelkedik még. Ennek pontos részleteit ma hozzák nyilvánosságra. Az általános tartalék terhére összesen közel egymilliárd forintot fizet ki a kormány. A díjátadó ünnepséget jövő hétfőn tartják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.