Pekingben már most olyan gőzerővel építkeznek, mint Athénban az olimpia előtti hetekben. Daruerdő fogadja a kínai fővárosba érkezőket. Az emelőszerkezetek nyomában szállodák és irodaházak nőnek ki a földből százszámra, pedig még csaknem négy év van hátra a legnagyobb világeseményig.
A pekingi ingatlanpiacra eddig sem lehetett panasz, legalábbis ami a tempót illeti. A kereskedelmi ingatlanokra óriási kereslet mutatkozik, hiszen egyre több külföldi vállalat szeretne képviseletet, áruházat vagy raktárat létesíteni a sokmilliós nagyvárosban. Ennek megfelelően - sokszor kínai alvállalkozókkal - hatalmas építkezések zajlanak a belső körzetekben, szinte minden utcában.
Az idei első nyolc hónapban nyolc éve nem tapasztalható gyorsasággal növekedtek az ingatlanárak Kínában. Egy átlagos kereskedelmi ingatlanért 332 dollárt kellett fizetni négyzetméterenként, ez 13 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában. Az ingatlanbefektetések 29 százalékkal emelkedtek. A kínai nemzeti statisztikai hivatal szerint a lakások átlagára négyzetméterenként 320-340 dollár között mozog, a drágulás mértéke évi 10-15 százalék. A rohamtempó miatt energiahiány lépett fel, s a kormány azzal igyekezett mérsékelni a növekedést, hogy korlátozta az építő- és építőanyag-ipari cégek által felvehető állami támogatásokat.
A DTZ nemzetközi ingatlanügynökség legutóbbi, a második negyedévről szóló jelentésében kiemelte: különösen az irodaházak fővállalkozói járnak jól manapság, hiszen 2000 óta most először felszöktek a bérleti díjak. Ez természetesen jó az üzemeltetőknek is, jelenleg átlagosan 25 dollárt kell fizetni egy négyzetméterért egy hónapra. Mivel a kereslet még jócskán meghaladja a kínálatot, a kihasználtság 88-ról 93 százalékra emelkedett. A trend várhatóan csak 2005 közepére, 2006 elejére változik meg: viszonylagos túlkínálat alakul ki a pekingi irodapiacon, s ez kissé lelassíthatja az árak növekedését.
A külföldieknek is otthont adó, jó minőségű, sokemeletes lakótömbök száma ugrásszerűen nőtt az elmúlt egy-másfél évben. A kereslet azonban itt is meghaladja a kínálatot, noha kétségtelen, hogy a kihasználtság 80-ról 83 százalékra változott. A luxuslakásoké ennél is jobb, 88 százalékos.
A kevés villát főleg a hazatérő és ismét letelepedő kínai üzletemberek bérlik, illetve vásárolják meg. Négyzetméterenként 21,7 dollárt kell fizetniük havonta. Januártól májusig 3317 luxuslakás és villa cserélt gazdát a fővárosban, ez ötszöröse a 2003 első öt hónapjában regisztráltnak.
Áruházakból és plazákból egyszerűen nem lehet eleget építeni Pekingben. Van egy utca, amelyikben csak hat-nyolc emeletes áruházak sorakoznak - csaknem egy kilométeren keresztül. 2004 első öt hónapjában a kiskereskedelemben 88,9 milliárd jüanos (10,74 milliárd dollár) bevételt értek el, ez 18 százalékkal magasabb az előző év azonos időszakához képest. A legtöbb nagy hipermarket-, illetve szakosított áruházlánc szeretne megjelenni. Legutóbb a svéd IKEA közölte: a következő hat évben - 660 millió eurós befektetéssel - tíz új leányvállalatot létesít - írja a China Daily című lap. Pekingben, Csengzsuban, Kantonban, Sencsenben nyitnak majd áruházakat. Az IKEA 1998 óta jelen van Kínában, de csak Pekingben és Sanghajban van üzlete - ez utóbbi tavaly nyílt meg, és Ázsia legnagyobb IKEA áruháza.
A kínai ingatlanfejlesztések túlnyomó részét kínai állami cégek végzik. Az idén úgy döntött a kormányzat, hogy öt nagy holdingba tömöríti a 192 állami építőipari, illetve ingatlanfejlesztő vállalatot a hatékonyabb munka érdekében. A tranzakció nyomán ezeknél a cégeknél összpontosul a 180 milliárd jüanra (21,69 milliárd dollár) becsült vállalati vagyon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.