Újraindul a diósgyőri kohászat
Mától ismét termel a DAM 2004 Kft. által üzemeltetett diósgyőri kohászat. Először csak a hengerművek kezdik meg a termelést, de - Tóth Béla vezérigazgató szerint - a piaci viszonyok alakulása függvényében a jövő év első felében szó lehet az acélmű beindításáról is.
A cég vezetése október 1-jén jelentette be, hogy szándékában áll a felszámolásból kivásárolt diósgyőri kohászati vagyon üzemeltetése és ehhez a korábbi ezerkétszáz DAM-os dolgozó közül 700 munkájára számít. Tóth Béla vezérigazgató akkor azt valószínűsítette, hogy december elejére tudják olyan állapotba hozni a gyárat, hogy a hosszú távú termelés feltételei adottak legyenek. Az előkészületek a vártnál gyorsabban haladtak, ezért már november 24-én beindulhatnak a hengersorok.
A tulajdonos mögött álló ukrán-svájci konzorcium saját forrásból, ukrajnai gyáraiból látja el acélbugával a hengerművet. Szakértők szerint ez most mindenképpen lényegesen olcsóbb, mint az acélmű üzemeltetése. Hengerelt acélárura van elegendő megrendelés Diósgyőrben, így a 700 dolgozó munkája hosszú távon biztosítottnak látszik.
Nem mondtak le az acélgyártás újraindításáról sem, de az a rendelésállományok és az árak alakulásától függ. Ipari szakértők egy része ugyanis - figyelembe véve a hulladékvas árát és forgótőkeigényét - túlságosan drágának tartja a diósgyőri elektrokemence működtetését. Az acélmű beindítása létszámbővítéssel járhat.


