Budapesten a vételi célú ipari ingatlankereslet az elmúlt évekhez hasonlóan az észak-budai (III. kerület) és a dél-budai régiót (XI. kerület) célozza, míg az agglomeráció eddigi, szinte kizárólag déli, délkeleti irányát az M0-s bővítésével lassan kiegészíti a közlekedés szempontjából jobban elérhetővé váló északi régió - derül ki az Eston International elemzéséből.
A tanácsadó cég szakértői szerint az igények kielégítése leginkább a Budapest közigazgatási határain belüli telkek esetén okoz gondot, elsősorban az ár, másodsorban a csekély kínálat miatt. A legnépszerűbb kerületekben (III. és XI.) a kínálati árak négyzetméterenkénti 35-40 ezer forinttól indulnak. Az agglomeráció Budapesttel határos részein a déli régióban 13-25 ezer forinttól, az északiban 9-16 ezer forinttól kezdődően kínálnak összközműves ipari telkeket.
A kedvelt helyszínek szerinti megoszlás - a vételi szándékú megkeresésekhez hasonlóan - a főváros fölényét mutatja, ezen belül az igények zöme itt is az észak- és dél-budai területekre összpontosul. A fentiek alapján tehát változatlanul a III. és a XIII. kerület az északi régió két kiemelt célterülete, a dél-budai régiót előnyben részesítő keresők pedig kevés kivétellel a XI. és a XXII. kerületben kívánnak raktározni.
A bérlet költségei önmagukban természetesen nem befolyásolják egy vállalkozásnak az egyik vagy másik helyszín melletti döntését, érdemes viszont megfontolni, hogy az agglomeráció kínálta lehetőségekkel élve milyen jellegű előnyökre tehet szert - figyelmeztetnek az elemzők.
A társaság szakértői egyebek között megállapították: a telek iránti kereslet a tavalyi évhez viszonyított erőteljes növekedésében több tényező is közrejátszik, amelyek közül a legmarkánsabb a kedvező kamatozású hitelek és a vissza nem térítendő támogatások térnyerése. Az ily módon bővülő finanszírozási lehetőségek a projekt forrásigényének biztosításán túl segítik az EU piaci normáihoz történő felzárkózást, a modernizációt, valamint növelik a cégek versenyképességét is. A kis- és középvállalkozások számára e források lehetőséget adnak arra, hogy tevékenységüket egyedi igényeikre szabott, saját tulajdonú ingatlanokban folytassák. A hazai vállalkozások üzleti várakozásai folyamatosan javulnak, a cégek bíznak abban, hogy az ösztönző gazdaságpolitika számukra is megteremti a gyorsabb felzárkózás lehetőségét.
A kész épülettel szemben a telket előnyben részesítők magas arányának magyarázata - az Eston elemzői szerint - egyrészt a magas ingatlanárakban, másrészt pedig a támogatási struktúrában keresendő: telek megvásárlásakor a fejlesztői hasznot nem kell megfizetni, továbbá ingatlan építésére, fejlesztésére és bővítésére beruházási támogatást lehet igénybe venni.
A telekingatlant keresők döntő többsége a kis- és középvállalkozások csoportjába tartozó cég. A keresett teleknagyság szempontjából történő vizsgálat is egyértelműen alátámasztja a keresők vállalkozás nagysága szerinti csoportosításából származó eredményeket, a 2500 négyzetméternél kisebb telkek iránti kereslet egyre markánsabb jelenlétét.
A telket keresők kétharmada előnyben részesíti a Budapest közigazgatási területén belüli telephelyet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.