Ősszel kevesebb utazási irodát töröltek
A legfrissebb adatok szerint jelenleg 1112 utazási vállalkozás működik Magyarországon, amelyek közül novemberben csupán egynek kellett hivatalból bevonni a működési engedélyét. Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUISZ) elnöke úgy látja, a magyar piacon közel ezer iroda tud megélni úgy, hogy sokan az utaztatás egy-egy speciális részére szakosodtak.
Mint a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatalban elmondták, az egyetlen gyulai székhelyű utaztató - amely vadásztatásra specializálódott - nem teljesítette a utazásszervezésről szóló kormányrendelet kaucióra vonatkozó passzusait. Utasokat nem károsított meg, tartozása nem maradt fenn, ám a hivatal bevonta működési engedélyét. Ugyanebben az időszakban négy olyan utaztató volt, amelyeket saját kérésükre törölt a hivatal a közhiteles nyilvántartásból. Ezekben az esetekben előzetesen megvizsgálták, hogy szabálytalanságot nem követett-e el a cég, illetve hogy tartozást nem halmozott fel. Ezt követően került sor a törlésre.
A tapasztalatok szerint a késő őszi hónapokban jellemzően kevés utazási irodát törölnek. A nagy változások időszaka nyár vége, ősz eleje. Tavaly egyébként jelentős változás volt e téren, hogy 130 utazási vállalkozás kérte tevékenysége szűkítését, s mondott le a belföldi utazásszervezésről. Ennek oka - vélik a hivatalban - a belföldi utazásszervezői tevékenységre bevezetett kaució volt.
Molnár Gabriella úgy véli, már beállt az utazási piac, hiszen a cégek száma 1992 óta ezer körül mozog. Vannak időszakok, amikor ezt kissé meghaladja a számuk; van, amikor némileg kevesebb. Nem változik immár egy évtizede a főleg kiutaztatásból és a főként beutaztatásból élők száma sem. Ez a megoszlás 50-50 százalék körül mozog.


