BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyelőrevaklármának látszik az újabb ukrán gázvita

ENERGIA. Hazánkba is kevesebb gáz érkezhet amiatt, hogy – a Vremja Novosztyi híre szerint – a Naftogaz Ukraini ukrán társaság április 10. óta akadozó fizetései miatt a várt mennyiség felét kapja a közép-ázsiai gázzal kereskedő RosUkrEnergótól.

A Gazprom az ügyben nem nyilatkozott, az idén 26 milliárd köbméter közép-ázsiai gázt venni szándékozó Naftogaz viszont – elismerve fizetési elmaradásait – cáfolta, hogy kevesebb gázt kapna. Jurij Jehanurov ukrán miniszterelnök is megfelelő gázellátásról beszélt. (A magyar gázimportőr EMFESZ Kft. lapunknak arról számolt be, hogy az általa várt gáz a RosUkrEnergo közlése szerint folyamatosan érkezik Ukrajnába.)

Alekszander Medvegyev, a Gazexport első embere szerint júliusban újra kell tárgyalni az orosz–ukrán gázszállítási szerződést. Az év eleje óta ugyanis 20-30 dollárral nőtt ezer köbméter gáz világpiaci ára, így nem tartható az Ukrajnával megállapodott 95 dolláros ár sem.

Anatolij Kihan, az ukrán nemzetbiztonsági tanács titkára is a szerződések újratárgyalásáról beszélt, de más okból. Szerinte rögzíteni kell az ukrán fél tranzitkötelezettségét (évi 115-120 milliárd köbméter), és azt, hogy az ukránoknak joguk van orosz területen át közép-ázsiai gázt importálni. BHL

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.