BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Külpiacon erősítenek

Sikeresnek minősíti az elmúlt évet a német E.On Ruhrgas AG, elismerve ugyanakkor, hogy belföldön az értékesítés látványos növekedését nem kísérte hasonló arányú eredményjavulás – mondta tegnap Burckhard Bergman, az igazgatóság elnöke. Németországi beszerzési árai ugyanis jobban nőttek az eladásiaknál. Éppen jókor jött tehát nemzetközi tevékenységének erősödése, azazhogy külföldi eladásainak aránya elérte a 20 százalékot. Ennek köszönhetően miközben összesített árbevétele 35 százalékkal, 17,9 milliárd euróra nőtt, üzemi eredménye is 14 százalékkal, 1,54 milliárdra javult.

A gázárképzés kapcsán szakmai körök arra hívták fel lapunk figyelmét, hogy bár a gáz ára követi az olajét, fontosabb, hogy azzal versenyképes maradjon, vagyis annál olcsóbb legyen. Magyar szempontból is kiemelt fontosságú a cég nemzetközi portfóliója, amely a tavaly őszi megállapodás révén ez év tavaszán bővült a Mol Földgáztároló Rt. és a Mol Földgázellátó Rt. 100, valamint a Panrusgáz Rt. 50 százalékával. (Utóbbi tulajdonoscseréhez azonban még a másik 50 százalék tulajdonosa, az orosz Gazprom jóváhagyása is szükséges, mert elővásárlási joga van a Panrus azon hányadára, amely nincs a tulajdonában.) Az előbbi két magyarországi érdekeltség az E.On Ruhrgas International éves öszszefoglalójában már nem Mol, hanem E.On néven szerepel, a névváltoztatást információink szerint a jövő hétfőn jelentik be. Az E.On név felvétele azt is sejteti, hogy e cégekben most már biztos nem kap 50 százalékot az eredetileg ennyit kért orosz Gazprom. Igaz, az alkudozás már hetek óta nem erről folyik, hanem arról, beéri-e 40 százalékkal, illetve az E.On Hungária Rt. 25 százalékával a Juzsno-Russzkoje gázmező negyedéért cserébe. Erről az éves eredmények ismertetése alkalmából tartott esseni tájékoztatón sem lehetett többet megtudni.

A nemzetközi tevékenység erősítése jegyében az E.On Ruhrgas egyebek között növelni kívánja külföldi termelését, részt vesz az észak-európai gázvezeték építésében, és az eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet a cseppfolyósföldgáz-kikötők és -létesítmények építésére. A németországi Wilhelmshavenben építendő kikötő tervezése már tart, a társaság több helyszínt kinézett Nagy-Britanniában is, és beszállna a horvátországi Krk szigeten indítandó projektbe is, amelyben, mint ismert, a Mol Rt. is érdekelt. A Világgazdaság úgy tudja, hogy elvben nyitott a magyarországi stratégiai gáztároló létrehozására is, de amíg a részletek nem ismertek s persze tenderkiírás sincs, e téren meg döntenie sem volt miről a cégnek. Németországi tárolói bővítéséről viszont döntött, a tartalékkapacitások növelése Európa-szerte napirenden van. Az ez évre tervezett munkák egy része egyébként már tavaly megindult. 2005-ben az E.On Ruhrgas 631 millió eurót költött fejlesztésekre, beruházásokra.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.