Az európai Airbus 21,5:5,8 arányban megnyerte a London melletti légi csatát az ősi versenytárs amerikai Boeinggel szemben. A hét végén Farnborough-ban befejeződött nemzetközi légi show-n ilyen arányban és milliárd dollárban számolva került fölénybe a fix, illetve később fixszé tehető repülőgép-rendeléseknél.
Az Airbus a többnapos eseményen végig vezetve végül összesen 182 gépére kapott megrendelést. Köztük volt a magyar Wizz Air diszkont-légitársaságé is, ez a vállalat húsz új A320-as vásárlásáról írt alá szerződést. Erről az üzletről sem közöltek pénzügyi részletet, ám listaáron 1,3 milliárd dollár értékű egyezségről van szó. A legtöbb gépet, szám szerint 40 A320-ast a malajziai Air Asia kötött le. A Boeing megrendelői mindössze 31 repülőgépre tartottak igényt. A tengerentúli gyártó cég az utóbbi néhány hétben az indonéz Lion Airtől csaknem ennyit, 30 Boeing–737 típusú járműre szóló megrendelést kapott.
Farnborough nem vonul be a legsikeresebb nemzetközi légi show-k közé, hiszen az együttes, valamivel 27 milliárd dollárt meghaladó érték alaposan elmarad a tavalyi LA Bourget-i végeredménytől. Az AFP hírügynökség szerint a 2005-ös franciaországi vásár alkalmából adott biztos, illetve tervezett rendelések összértéke 48 milliárd dollár volt.
Az A350-es modellt ért kritikákat figyelembe véve az Airbus egy erősen átdolgozott verziót mutatott be a most véget ért farnborough-i légiszalonon. Christian Streiff, a repülőgép-ipari vállalat új vezére első nyilvános szereplésén visszafogott kritikával illette vállalatát, de beismerte, hogy mindkét folyamatban lévő óriásprojektjük súlyos válságban van. Mint mondta, a jelenleg legfontosabb projekt, az A380-as óriásgép esetében megfeszített erővel folyik a hiányosságok kiküszöbölése. Egyebek között a gép törzsén is rendellenességet észleltek. A hibát már kijavították. A hibát egy próbarepülés alkalmával vették észre még márciusban Toulouse-ban. Júniusban került nyilvánosságra az A380-as vezetékhibája, amely a gépek szállítási késedelmét okozta. A hír hatására visszaesett az EADS részvényeinek ára, és a vállalat vezetését is leváltották – írta a Yahoo! News. Az elődjénél szélesebb törzsű A350–XWB-n (Extra Wide Body) 270-350 férőhely lesz. Ezenkívül az eddigi két variánshoz egy harmadik, hosszabb törzsű is csatlakozik. A 7,5 milliárd eurós fejlesztési költség az eredetileg tervezettnek közel duplájára rúghat. Jelenleg 100 lekötött megrendelés van az Airbus modelljére, ugyanakkor a Boeing–787-es konkurens modelljére már 350. Az Airbus körüli botrányok a jelek szerint nem nagyon éreztetik hatásukat, bár az első fél évben a tavalyi első hathavi 276-tal szemben csupán 117 megrendelés érkezett, s ez intő jel az európai nagyvállalatnál. A Boeing ugyanis javulóban van, s a féléves öszszesítésben már 487 gépnél jár az előző év első félévi 439-cel szemben. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.