BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az USA 2030-ra kiválthatja a nyersolajimportot

Az USA 2030-ra akár teljesen megszüntetheti a nyersolaj – jelenleg évi 4 millió hordó körüli – importját takarékossággal és megfelelő ösztönzést adva a szántóföldi növényeket és a szenet hasznosító üzemanyag-előállító technológiák elterjesztésének. Legalábbis így vélik az USA öt fő széntermelő államából kettőben, Montanában és Nyugat-Virginiában.

Csak az üzemanyag-fogyasztás hatékonyságának növelésével évi egymillió hordó nyersolajat lehetne megtakarítani. További egymillió hordó váltható ki, ha a farmerek a kukorica- és búzafeleslegeiket kivitel helyett inkább belföldön dolgoztatnák fel bioetanollá. A fennmaradó kétmillió hordó importot úgy lehetne pótolni, ha a gázolajat és a kerozint szénből állítanák elő. Egy tonna szénből ugyanis mintegy két hordó folyékony üzemanyag gyártható. Az első USA-beli – az American Electric Power társaság és Nyugat-Virginia által közösen tervezett – átalakító üzem megvalósíthatósági tanulmányának eredményei a napokban készülnek el.

Ez utóbbi – már az 1930-as évek óta létező – technológia nagy kockázata ugyanakkor, hogy csak a nyersolajárak elmúlt évekbeli magasrepülése nyomán vált gazdaságilag is vonzóvá. Így ha az olajárak netán hordónként 35 dollár alá esnének, elvennék a kedvet a költséges szénátalakító üzemek létesítésétől. Bloomberg

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.