Orosz akcióban a TriGránit
Beérett az orosz kapcsolat a TriGránitnál, így a magyar többségi tulajdonú regionális fejlesztővállalat nagyszabású ottani projekteket indíthat. A társaság a Gazprombank ingatlanfejlesztési leányvállalatával (Gazprombank-Invest) társulva egész városközpontok kialakítására vállalkozik.
A szoros együttműködés érdekében a TriGránit elnöke, Demján Sándor és a Gazprombank-Invest vezérigazgatója, Vlagyimir Kszendzovszkij olyan közös vállalat létrehozásáról írt alá megállapodást tegnap Moszkvában, amelynek alaptőkéjébe a két fél egy-egy milliárd dollárral száll be, és amely további hétmilliárd dollárnyi hitelt vonz a nemzetközi pénzpiacról – közölte az MTI-Eco. A TriGránit korábban jelezte, néhány éven belül megjelenik valamelyik nagyobb tőzsdén, és az újabb forrásbevonást jelent a későbbi terjeszkedéshez.
A hétmilliárd dollárnyi (ötmilliárd euró) nemzetközi finanszírozás költség típusú befektetés lesz: vagyis induló összeg, amelyet csak a projektek létrehozására fordítanak, s ha megvan a bevétel, akkor a bankok újrafinanszírozzák, s azt a vegyes vállalat újra befektetheti. „Így öt-tíz milliárd eurós nagyságrendben fogunk invesztálni Oroszországban” – jelezte a TriGránit elnöke, aki elégedetten nyugtázta, hogy „egy ilyen óriási szervezet, mint a Gazprom”, az ő cégét választotta partnerül.
Nathaniel Rothschild, a TriGránit egyik főrészvényese úgy vélte, a társaság nemcsak az oroszországinál kifinomultabb finanszírozással járulhat hozzá a közös vállalkozáshoz, hanem könnyebben csábíthat az elkészülő üzletközpontokba olyan multikat, mint a Marks & Spencer vagy a Carrefour, amelyek a magyarországi bérlői közé tartoznak.
A Gazprombank által 2003-ban létrehozott Gazprombank-Invest még fiatal vállalat a viharosan fejlődő orosz ingatlanpiacon, bár már egymilliárd dolláros befektetési portfóliót alakított ki – jelezte Kszendzovszkij, aki elmondta: azért választották a TriGránitot számos potenciális partner (köztük osztrák és német befektetők) közül, mert a magyar cég – a kidolgozott közös stratégia keretében – osztotta azt a „komplex elképzelést”, amely az üzleti és irodaingatlanok mellett hozzáférhető lakások építését is célozza.
Kszendzovszkij közölte: még ebben az évben be akarják indítani az első közös projektet a dél-orosz krasznodari területen. Egy 132 hektáros telek komplex fejlesztéséről van szó.


