BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok a gáz és még drága is

Az enyhe tél miatt a tárolókban maradt az Európai Unióban, így Magyarországon is az energiatermelésre szánt gáz nagy része. A megcsappant kereslet mégsem hozott általános áresést, mert a gázimportszerződések fix képletek alapján köttettek. A magas szinten beállt árak miatt tovább csökkent a gázvásárlási kedv, és tovább duzzadtak a tartalékok is. A kegyelemdöfést az adta meg a készletezésnek, hogy a piac által irányított úgynevezett spot árak viszont leestek, így érdemessé vált a szabadpiacon vett gázból bespájzolni. A 2006-os uniós készletnövekedés három és félszer volt nagyobb az előző évinél a World Gas Intelligence előzetes adatai szerint. Ráadásul ebbe már beleszámít az is, hogy 2006 elején még jól fogyott a gáz, mert kemény volt a tél.

„Március elején általában üresek a hazai kereskedelmi tárolók, most viszont kétharmadig vannak” – hívták fel lapunk figyelmét szakmai körökből. A tárolás, az importszerződésben rögzített mennyiség kötelező hányadának átvétele és annak bértárolása többletkiadásokat okozhat a behozatalért és importért felelős hazai E.On-cégeknek. A pluszköltség pedig megjelenhet a fogyasztói árakban is.

Valóban magasak a készletek erősítette meg érdeklődésünkre a német tulajdonú, hazai E.On-cégek kommunikációs vezetője. Mint Kutas István elmondta, az E.On Földgáz Trade Zrt.-nek és az E.On Földgáz Storage Zrt.-nek nagyon kellett és kell is egyensúlyoznia a tárolás és a beszerzés között. Ám erre volt is lehetőségük, mert a kereskedő cég mindhárom (Gazprom, E.On Ruhrgas és Gaz de France) importmegállapodása szerint átvehetett a szerződött mennyiségnél kevesebbet is, sőt, bizonyos keretek között rugalmasan kezelhető a kötelezően átveendő mennyiség is.

Tavaly nem is képződött extra költsége a két társaságnak, a gáztöbblet egy kis részét sikerült exportálni. Az ez évi állapotot csak az éves adatok ismeretében fogják értékelni, ám biztos, hogy az idén semmilyen költséget nem kell a fogyasztókra tovább hárítani. Az említett fix importár formula miatt persze az E.On sem tudott a kisebb keresletre hivatkozva alacsonyabb árat elérni. Igaz, maga sem engedett. „A hosszú távú szerződés és a fix árformula

a fogyasztóknak összességében kedvező, hiszen egy keményebb tél esetén a szerződött mennyiségre szükség van, és ilyenkor a dupláját is eléri az úgynevezett spotpiacokon vett gáz ára” – tette hozzá Kutas István. Változatlan beszerzési és eladási árakkal és szintén kisebb belföldi értékesített mennyiséggel dolgozott a téli gázbőség idején a hazai gázszabadpiac meghatározó szereplője, az EMFESZ Kft. is.

Magyarország 2006-os gázigénye 3,6 százalékkal, 13,9 milliárd köbméterre esett az Eurogas adatai szerint. Ez nem túl nagy csökkenés, de nem is tekinthető az elmúlt tél eseményei tükrének. Egyrészt, mert a 2006 eleji hideg tél fogyasztását is tartalmazza, másrészt viszont, mert értelemszerűen nincs benne a 2007. januári és februári enyhe tél hatása.

Ugyanebből az okból, továbbá az eltérő helyi időjárási adottságok és a gazdaságok különböző lendületű fejlődésének átlagolódása miatt keveset mond az is, hogy tavaly 1,1 százalékkal esett az EU25 egészének gázfelhasználása. Országonként nézve viszont 23 százalékos a szórás. A pálmát Görögország viszi 16,7 százalékos fogyasztásnöveléssel, igaz, még így is csak 3,2 milliárd köbméterre volt szüksége, a magyarországi igény negyedére. Fontosabb, hogy Németország 1,4 százalékkal több, összesen 90,5 milliárd köbméter gázt fogyasztott, bő hatszor annyit, mint Magyarország. Legjobban, 6,6 százalékkal Ausztria felhasználása esett.

A teljes, 486,2 milliárd köbméteres uniós felhasználásból az előző évinél 4,9 százalékkal kisebb, csak 38 százaléknyi szállítás származott az EU25-ön belülről. A csökkenést főleg Nagy-Britannia gyengülő termelése okozta. A World Gas Intelligence által marginális kategóriába sorolt Ausztria, Spanyol-, Francia- és Magyarország viszont a 2005-ösnél több gázt hozott a felszínre. Az unió fő szállítója továbbra is Oroszország volt 24, Norvégia 17 és Algéria 10 százalékkal. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.