Eredetileg 11 ezer felnőtt képzése valósult volna meg a Lépj egyet előre! program segítségével, ám a hazai és uniós forrásokból megvalósuló projekt olyan jól sikerült, hogy előbb 13 ezer, majd pedig 15 350 főre emelte a munkaügyi tárca a képzésben részt vevők keretszámát. Ennek megfelelően változott a pénzügyi keret is, ez eredetileg 3,9 milliárd forint volt, majd az idei év végéig meghosszabbított program jelenleg rendelkezésre álló forrása meghaladja a 4,8 milliárd forintot. Az összeg lehetővé tette, hogy a képzés a résztvevők számára ingyenes legyen, sőt, az abba bekapcsolódók plusz egyhavi minimálbér mértékéig támogatást kaptak.
A forrást az Európai Unió és a magyar állam 75:25 arányban biztosítja. A cél az volt, hogy a magyarországi felnőtt lakosság képzettségi színvonala emelkedjen, s így növekedjen a munkához jutási esélye is. Magyarországon ugyanis több mint kétmillió szakképzetlen munkaképes korú felnőtt él, közöttük az álláskeresők aránya jelentősen meghaladja az átlagos mértéket. Míg a munkaképes korú lakosság egyharmada, addig az állásnélküliek felé szakképzetlen.
Ettől függetlenül a programból azokat sem zárták ki, akik a munkájuk mellett kívántak tanulni. Állástalanként 9500-an léptek be a programba, míg a munkaviszonyban lévők közül ötezernél is többen döntöttek úgy, hogy tanulnak.
Vidéken és Budapesten is több hiányszakmába jelentkezhettek a szakmát szerezni vágyók. Többek között fémforgácsoló, ács-állványozó, gyógymasszőr, szociális gondozó, kőműves, mechanikai műszerész, NC, CNC gépkezelő, szobafestő-mázoló, villanyszerelő, számítástechnikai szakmákban szerezhettek képesítést. A jelentkezők körében a legnépszerűbb szakma az bolti eladó, a dajka, a könnyűgép-, a nehézgépkezelő, a számítógép-kezelő, a szociális gondozó-ápoló és a takarító volt. A programba egyébként 350 akkreditált képző intézmény regisztráltatta magát, és több mint ezeregyszáz OKJ-s vagy akkreditált tanfolyammal vettek benne részt.
A program megvalósításában részt vevő mentorok a regionális munkaügyi központok aktív közreműködésével fő feladatként az alacsony iskolai végzettségű, szakképzetlen felnőttek bevonását, majd képzésben tartását igyekeznek megvalósítani. A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal (FSZH) tájékoztatása szerint egy-két megye kivételével az ország egész területén sikerült elindítani 7–8. osztályos felzárkóztató tanfolyamokat is. Jó hír, hogy ebben összesen több mint hatszázan vesznek részt.
A már levizsgázott hallgatók elégedettségét kérdőíves felmérés során vizsgálták. Ebből kiderült, hogy a végzettek 90 százaléka szívesen részt venne a közeljövőben újabb oktatásban. Lényeges, hogy a válaszadók 42 százaléka jelezte, javultak a munkaerő-piaci esélyei, sikerült elhelyezkednie. A Lépj egyet előre! program második üteme terveink szerint ősszel indul – tájékoztatta lapunkat Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.