Együtt "nagyfiúk" lehetnek: A Mol prioritásait várja az OMV
Elsődleges célunk az Mol és az OMV előnyeinek, eszközeinek kombinálása, ennek a módja viszont csak másodlagos szempont – válaszolt a Világgazdaság azon kérdésére az osztrák olaj és gázipari csoport vezérigazgatója, hogy a cégük végcélja a Mol százszázalékának megszerzése-e.
Wolfgang Ruttenstorfer hangsúlyozta, hogy a tőkepiacok szívesebben fogadnak egy nagyobb tranzakciót, az erő összefogása érdekében azonban az érintett vállalatok vezetésének minden lehetséges struktúrát végig kell gondolniuk. Éppen ezért az OMV azt várja a Mol vezetésétől, hogy közölje az ezzel kapcsolatos prioritásait. Azt látni kell, hogy az OMV elképzelése szerint nem egy osztrák-magyar, hanem egy közös, inkább nemzetközi európai társaság jönne létre, bécsi illetve budapesti központtal. A részvényesek érdeke és a piaci tendenciák is mindenképpen a két cég erői összeadását követelik. Arra a kérdésünkre, hogy ha ez ilyen nyilvánvaló, miért ellenzi az említett „kombinálást” a Mol vezetése és, hogy vajon milyen egyéb érdeke szólhat ellene – Wolfgang Ruttenstorfer nem tudott válaszolni. Azt mondta, reméli, hogy a következő tárgyaláson a Mol vezetése nem érzelmi, hanem racionális oldalról értékeli az OMV kezdeményezését.
Az OMV egyébként 2002 óta tárgyal az Mollal való együttműködés lehetséges formáiról, a megbeszélések azonban 2006-ban gyakoribbá váltak. A vezérigazgató a délelőtti sajtóbeszélgetésen hangsúlyozta, hogy szerinte a cégek együttműködésének a közös projektekben való részvétel ma már nem elégséges módja, ahogyan azt a Mol vezetése kijelentette.
Azzal kapcsolatos kérdésre, hogy az OMV mikor és milyen újabb, netán felvásárlási ajánlattal keresi meg a Molt, nem válaszolt. Kijelentette viszont, hogy cége barátságos – a Mol által viszont ellenségesnek minősített – közeledéséről cége nem mond le, mert más lehetősége nincs. Pillanatnyilag ugyan az osztrák társaság elég erős egymagában is, ám ismert, hogy más nagy cégek megbízásából több bank is vizsgálja a Mol felvásárlási lehetőségét. Ha az érdeklődők közül a Mol az OMV-vel való összefogást választja, akkor együtt európai olajpaici szinten is „nagyfiúnak” számító szereplővé válhatnának.
Ha viszont nem, akkor romolhat a helyzete. Elutasította azt a feltevést, hogy az OMV-Mol páros szempontjából káros lenne az, hogy az osztrák társaságban állami tulajdonhányad is van. Az osztrák állam ugyanis ugyanolyan részvényesi joggal rendelkezik, mint más tulajdonos és nincs aranyrészvénye. Nem kívánta a vezérigazgató értékelni a Mol részvényvisszavásárlási akciójának eredményét.


