BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pénztárca-nyitogató leárazások

Megérkeztek az üzletekbe a ruházati láncok őszi–téli kollekciói, de néhány helyen még javában tartanak a ruházati és cipőüzletek szezonvégi kiárusításai. Úgy tűnik, a magyar vásárlási kedv továbbra sem csökken, pedig a kereskedők már tavaly azzal számoltak, hogy jelentősen visszaesik a forgalom a butikokban és az áruházakban. A leárazások csábítása miatt viszont még mindig nagy a tömeg a bevásárlóközpontokban. A szakértők szerint sokan ilyenkor többet is vesznek, mint amennyit a pénztárcájuk megengedne.

A vevők minden évben nagyon várják a kiárusítást, és ilyenkor olyanok is vásárolnak az áruházakban, akik máskülönben nem biztos, hogy betévednének az üzletekbe – hangsúlyozza Jüttner Katalin, a Marks & Spencer (M&S) kizárólagos hazai franchise-képviseletét ellátó „S” Modell Zrt. vezérigazgatója. Az akció kezdetekor a törzsvásárlóknak küldenek értesítést a kiárusításról, ők már az első hetekben elviszik a legjobb darabokat. Éves szinten a szezonkészlet 10-12 százalékát árazzák le, ennek jó része augusztus elejére elfogy. A leértékelés utolsó, 60 százalékos fázisában már csak egyes méretek maradnak meg – tette hozzá.

A kedvelt darabok általában az olcsóbb, kisebb anyagi ráfordítást igénylő termékek.

A fürdőruhák és strandfelszerelések a legkeresettebbek a kiárusításkor, de a New Yorker toplistája élén még mindig a pólók és egyéb felsőruházati termékek állnak. Minden leárazáskor kiemelkedő forgalmat ér el a hálózat, s ez újabb vevőket is jelent – nyilatkozott Volker Putzmann, a New Yorker GmbH marketingigazgatója. Tavalyhoz képest az idei első fél évben két számjegyű növekedést ért el a vállalat, ehhez a leárazások is hozzájárulnak.

Az árengedmény feltüntetése azonban több helyen megtévesztő: egyes kereskedők olyan gyakorlatot alkalmaznak, hogy a vásárlók nem tudják eldönteni, a címkén az eredeti vagy a már leszállított ár olvasható. Ma már ez kevesebb helyen fordul elő – véli Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az üzletek rájöttek arra, hogy fogyasztóvédelmi és versenyszempontból is jobban megéri, ha egyértelműen áraznak.

A másik tévesen bevett gyakorlat az „akciós árut nem cserélünk” felirat: a főtitkár szerint ugyanis a leárazás nem lehet ok arra, hogy megtagadják a minőséggel kapcsolatos reklamációkat. Kivétel természetesen itt is van: ha egy áru éppen a gyengébb minősége miatt olcsóbb, akkor a vásárlónak sem lehet kifogása. A téma kapcsán a lapunk által megkérdezett ruházati láncok mindegyike úgy nyilatkozott, hogy a kiárusított kollekció minden darabját blokk ellenében, meghatározott időn belül kicserélik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.