ATOMIPAR. Oroszországban a plutóniumüzemű BN–1,800-as gyorsreaktor már 2015-re felépülhet a születőben lévő Atomenergoprom társaság elnökhelyettese szerint. Nagyjából annyiba kerül majd a létesítmény, mint egy hagyományos orosz VVER könnyűvizes típus. Ez ígérkezik a legéletképesebb konstrukciónak.
A takarékos üzemmódú kezelést az urániumból készült nukleáris fűtőanyag alapanyaga, az úgynevezett „sárgasüti” (yellowcake) árának növekedése indokolja. Egyfontnyi belőle ma 138 dollárba kerül, kétszer annyiba, mint tavaly a TradeTech ipari árszolgálat adatai szerint. Az USB Macquarie Bank 2009-re 200 dolláros árra számít.
Oroszország 132 milliárd rubelt, vagyis 5,15 milliárd dollárt szán 2008–2015 között arra, hogy bezárjon néhány elöregedett atomreaktort. A sugárzó anyagok ártalmatlanítását és a hulladék kezelését abból az 55 milliárd dolláros állami keretből oldják meg, amelyet az atomipar nyolcéves korszerűsítésére különítettek el – jelentette be a most formálódó Atomenergoprom igazgatóhelyettese. Külső források szerint az országban 2020-ig nyolc reaktort kell bezárnia.
Az ország tíz atomerőművében ma 31 reaktor üzemel. Ezek állítólag 2015-re teljesen üzleti alapon fognak működni. Nyári adatok szerint Oroszországnak hatvan exportszerződése volt reaktorok 2030-ig történő szállítására.
A Baltikumban áramhiány lehet 2010-től az 1,36 gigawattos litvániai Ignalina atomerőmű akkorra tervezett leszerelése miatt, közölte a litvániai rendszerirányító. A térség fosszilis energiahordozó proramot indít. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.