Vegyen szélerőművet!
Egyéni, házakra felszerelhető szélerőműveket mutattak be a németországi Husum városban rendezett szélenergiai világkiállításon. A forgalomban kapható legkisebb háztartási méretű szélerőművel, a Generator WG503-assal a Rutland cég jelentkezett, ezzel legfeljebb egy telefont vagy egy noteszgépet lehet feltölteni. Éppen ezen eszközök árammal való ellátására tervezték. Az ennél nagyobb készülékek átlagosan négy-tíz kilométer óránkénti szélerősség mellett hatékonyak. Ügyelni kell rá, hogy működésüket fa vagy egyéb tereptárgy ne akadályozza. Mivel körülbelül 50 decibeles zajt kelt, érdemes a lakóháztól kissé távolabb elhelyezni.
Egy kisebb, 3,5 kilogramm össztömegű erőmű már 2,2 kilométeres óránkénti szélerősség mellett is képes áramot termelni, generátora legfeljebb 60 wattos teljesítményre képes. Ha ennél többre van szükség, érdemes a készüléket a ház tetejére felszerelni, mert ott jobban ki lehet használni a szél erejét. Bemutattak Husumban olyan készüléket is, amely úgy néz ki, mint egy ventilátor, vagyis a fedőrácsa meggátolja, hogy a készülék rotorjában bármi kárt tegyen. Az Alberta Egyetem mérnökei háztetőre szerelhető házi szélerőművet fejlesztettek ki. Az eszköz a tető fölött hat méter magasan van, és a három méter átmérőjű rotorlapátokkal naponta 24 kilowatt energiát tud előállítani. Újdonsága az áram tárolásában rejlik: egy konverter a váltóáramot egyenárammá alakítja, amit akkumulátorban konzerválnak.
Más gyártók a nagy teljesítményű, gyorsan pörgő rotoros szélerőművekre esküsznek. Ezekbe spirál alakú fejet építenek be, amelyek függőleges irányban forognak, néhány esetben három méter magas spirállal. A holland Stevenhagen Energy & Transaction készüléke egy póznán futó spirálrotorral működik. A 24 ezer euróba kerülő erőmű zajmentes, nem veszélyezteti a madarakat, 75 éves futamidővel átlagos szélerősség mellett évi több mint 3400 kilowatt energia előállítására alkalmas.
Németország vezeti a világ szélerőműgyártását. A német gépgyártók szövetsége és a szélerőmű-szövetség (BWE) adatai szerint tavaly a legyártott szélturbinák és egyéb kiegészítők, létesítmények összértéke meghaladta az 5,6 milliárd eurót, ez 40 százalékkal magasabb a 2005-ös adatoknál. Az export 45 százalékkal, 4,2 milliárd euróra emelkedett, ez a termékcsoport világpiacának 37 százaléka.
A belföldi értékesítés viszont gyenge. Bár tavaly 26 százalékkal nőtt, még így is csak másfél milliárd eurót tett ki. A szélerőműparkok létesítését az állam támogatja, de a piac telítődött. A Die Weltben idézett felmérés szerint a létesített szélerőművek száma az év első három hónapjában már a negyedével esett vissza.
A globális szélenergia-kapacitás 2006-ban 26 százalékkal, 74,2 millió megawattra emelkedett az előző évhez képest. Ez 33 millió személyautó teljesítményének felel meg a Worldwatch Institute jelentése szerint. Németország mellett Spanyolország és az Egyesült Államok telepíti a legtöbb szélerőművet, amelyek együtt a világ termelésének a 60 százalékát adják. A tanulmány szerint jelentős növekedés várható a szegmensben Ausztráliában, Kanadában, Franciaországban és Portugáliában.
Van kínai is
Házi szélkerekek Magyarországon is sok helyen láthatók: külföldi és hazai cégek gyártmányai, ügyes házi barkácsolásúak, sőt már van kínai termék is.Nyaralók áramellátására már 100 ezer forint körüli áran kaphatók, s ezek viszonylag kis szél mellett is működnek. Ismert persze, hogy a komolyabb teljesítményigénynél már szempont, hogy Magyarország nem a szél hazája, s hogy az áram tárolásához drága, ráadásul néhány évenként cserélendő akkumulátorokat is be kell szerezni.
A szélturbinák áramát többnyire még fel kell transzformálni 230 voltra.
Nyaralók áramellátására már 100 ezer forint körüli áran kaphatók, s ezek viszonylag kis szél mellett is működnek. Ismert persze, hogy a komolyabb teljesítményigénynél már szempont, hogy Magyarország nem a szél hazája, s hogy az áram tárolásához drága, ráadásul néhány évenként cserélendő akkumulátorokat is be kell szerezni.
A szélturbinák áramát többnyire még fel kell transzformálni 230 voltra. -->


