Fenntarthatóság. Az egészségügyi reform célja az egységes nemzeti kockázatközösség megtartásán alapuló, szolidaritáselvű társadalombiztosítás, fenntartható fejlődésű, hatékony, a szükségletekhez alkalmazkodó, igazságos hozzáférésű egészségügyi ellátórendszer és „tájékozott fogyasztóként” viselkedő betegek – jelentette ki Kökény Mihály, a parlament egészségügyi bizottságának elnöke, aki szerint az eddig elfogadott törvények megfelelnek az elvárásoknak. Most már csaknem minden biztosított után fizetnek járulékot, ez egyrészt annak köszönhető, hogy az állam befizeti a pénzt a magukat biztosítani nem tudók után, másrészt annak, hogy az egészségbiztosítási jogviszony ellenőrzésével erősödött a járulékfizetési fegyelem. Ennek hatására 510 ezer ember jogviszonya tisztázódott, közülük 300 ezer az új járulékfizető. Reális közelségbe került az egészségügy fenntartható finanszírozására vonatkozó követelmény teljesülése, ezt tükrözi az is, hogy megszűnt a gyógyszerkassza hiánya. Az alap megtakarításai és a többletbevételek átirányíthatók az egészségügyi intézmények finanszírozására. Ennek eredményeként 31 milliárd forint kerül az egészségügyi intézményekhez három lépcsőben, az első 15 milliárdot szeptemberben felosztották.
Tény, hogy a gyógyszerpiac szereplőinek – köztük a betegeknek is – a korábbinál nagyobb mértékben kell hozzájárulniuk a gyógyszerköltségekhez. A terhek újrafelosztása ugyan nem időszerű, de a különböző befizetések szabályait pontosítani szükséges – mondta Kökény, aki megfontolandónak tartja egyes szakmai kérdések (fixesítés, gyógyszerfelírás ösztönzése) felülvizsgálatát és esetleges korrekcióját. Kiemelt cél a lakossági terhek további csökkentése – tette hozzá. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.