BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Késett a felmondással

A munkáltatónak a próbaidő alatt, határidőben kellett volna közölnie a munkaviszony megszüntetését – ennek elmaradásában a dolgozó szándékos magatartása nem hatott közre –, így viszont, ha csak két napot is késlekedett, jogellenesen járt el – mondta ki a Legfelsőbb Bíróság a következő jogvitában.
Az ügy szenvedő alanya határozatlan idejű munkaszerződést kötött és háromhavi próbaidőben állapodott meg a céggel. Próbaidő alatt a munkaviszony bármikor, indoklás nélkül megszüntethető. A dolgozó a határidő lejárta előtt három nappal megbetegedett, keresőképtelenségét bejelentette. A cég még aznap postázta számára, hogy nem tart igényt a munkájára. A posta nem tudta kézbesíteni a levelet, azt már a próbaidő letelte után, a postahivatalban vette át az érintett, aki úgy vélte, hogy az eljárás jogtalan volt, ezért bírósághoz fordult.
A munkaügyi bíróság ezt másként látta. Szerinte az alperes cég nem követett el jogsértést, hiszen még próbaidő alatt intézkedett a munkaviszony megszüntetéséről, és a levelet is a határidő lejárta előtt, a megfelelő címre postázta. A felperes viszont nem ott, hanem a szüleinél, egy másik lakcímen tartózkodott. Következésképpen akadályozta a munkáltatói intézkedést – határozott a bíróság. Ugyanígy döntött a másodfokú igazságszolgáltató fórum is.
A munkavállaló az LB-től kért felülvizsgálatot. Álláspontja szerint a cég a próbaidő letelte után közölte vele a jognyilatkozatot. Előadta, hogy betegállománya alatt felkereste őt az irodavezető, aki egyébként átadhatta volna részére a levelet. A munkaszerződésben pedig két tartózkodási helyet is megjelölt. A cég ezek egyikére, és nem az állandó lakcímére küldte a levelet. Érvelt azzal is: alkotmányos jogával élt tartózkodási helye szabad megválasztásakor, nincs bejelentési kötelezettsége, ha pár napig másutt van.
Az LB alaposnak találta a kérelmét. Rámutatott: a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a munkavállaló szándékosan megakadályozta a jognyilatkozat közlését. Az átvétel meghiúsítására irányuló szándékos magatartás azonban önmagában nem bizonyítja az, hogy a dolgozó betegsége idején a munkáltatónak bejelentett – ideiglenes – lakcímén nem volt megtalálható. A munkaszerződésben első helyen ugyanis állandó lakcímként a szülei lakását jelölte meg, és ott is tartózkodott. Nem rajta múlt tehát a levél átvétele. Tény: a munkáltató járt el jogellenesen, mert a próbaidő letelte után közölte a munkaviszony megszüntetését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.