BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egis: pangás a hazai piacon

Az elmúlt tíz esztendő legnehezebb üzleti évét zárta az Egis – mondta Marosffy László vezérigazgató-helyettes. Kiemelte: a gyógyszergyártó forgalma hat százalékkal bővült, ez ilyen ínséges időkben nem rossz teljesítmény, az üzemi eredmény azonban 48 százalékkal, az adózott nyereség pedig több mint felével csökkent. A cég profitját nagyrészt három külső hatás vitte el: a hazai szabályozás változása miatti ár- és fogyasztáscsökkenés, illetve az extra befizetések felelnek a különbség 40 százalékáért, míg az oroszországi jóléti program (DLO) keretében megvalósult forgalom visszaesése az eltérés 10, a gyenge dollár pedig 50 százalékát magyarázza.

Itthon az egy évvel korábbinál négy százalékkal kisebb, 31,9 milliárd forintos forgalmat realizáltak, külpiacokon viszont növelni tudták az árbevételt. Elmaradt a prognosztizálttól az oroszországi árbevétel is, amely a várt 10 helyett csak 8 százalékkal nőtt, 102,97 millió dollárra.

Igen jól teljesített a vállalat ugyanakkor a Független Államok Közösségének többi országában, illetve Kelet- és Nyugat-Európában. A FÁK-régióban (Oroszország nélkül) összesen 39,8 millió dolláros árbevételt ért el a cég, ez 22 százalékkal több, mint tavaly. Tíz százalékot meghaladó növekedést realizált a kelet-európai térségben is: Szlovákiában több mint negyedével, Lettországban és Litvániában pedig 40 százalékkal javultak az értékesítési mutatók. A nyugat-európai késztermék- és hatóanyag-forgalom pedig egyaránt a duplájára emelkedett.

Jövőre 10 százalék fölötti forgalombővülést és növekvő nyereséget vár az Egis. Úgy vélik, Magyarországon még folytatódhat a bevételcsökkenés, ezt követően azonban feltehetőleg visszaáll az egészségügyi állapottal korreláló gyógyszerpiaci forgalom. Külföldön további növekedést prognosztizálnak.

Marossfy László jelezte: az Egis erősíti termékválasztékát, s a keringési, a központi idegenrendszeri és az allergia elleni mellett további készítményekkel akarják bővíteni a portfóliót. Hozzátette: a következő 3-5 évben biztosan bevezetnek piacaikra onkológiai termékeket, de a lehetséges új területek között a tüdő- és a bőrgyógyászat is felmerült. Az onkológiai készítmények forgalmazását először a külpiacokon kezdik meg licencelt termékekkel.

Marad a szabályozás

- Vár változást a közel-jövőben a hazai szabályozásban?

- Pozitívat nem. A költségvetési törvény kapcsán lehet némi módosítás, ám számunkra valószínűleg ez inkább semleges vagy enyhén negatív hatású lesz. Pozitív változást az eredményezne, ha Alkotmánybíróság (AB) a gyógyszergyártóknak kedvező döntést hozna a gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel kapcsolatban.

- Az Egis az idén jelentősen csökkentette az árait. Jövőre is folytatódhat az árak lemorzsolódása?

- Igen. Október elsején újabb egy százalékkal csökkentettük az árakat, 2008-ban negyedévente további 1-1 százalékkal mérsékeljük. Úgy számolunk, hogy jövőre a hazai bevétel egy százalékkal lesz kisebb, mint az idén: a volumen 4 százalékos növekedése mellett az árak összesen 5 százalékkal eshetnek vissza.

- Pozitívat nem. A költségvetési törvény kapcsán lehet némi módosítás, ám számunkra valószínűleg ez inkább semleges vagy enyhén negatív hatású lesz. Pozitív változást az eredményezne, ha Alkotmánybíróság (AB) a gyógyszergyártóknak kedvező döntést hozna a gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel kapcsolatban.

- Az Egis az idén jelentősen csökkentette az árait. Jövőre is folytatódhat az árak lemorzsolódása?

- Igen. Október elsején újabb egy százalékkal csökkentettük az árakat, 2008-ban negyedévente további 1-1 százalékkal mérsékeljük. Úgy számolunk, hogy jövőre a hazai bevétel egy százalékkal lesz kisebb, mint az idén: a volumen 4 százalékos növekedése mellett az árak összesen 5 százalékkal eshetnek vissza.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.