BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megszüntetett munkaviszony

Jogszerű a munkaviszony megszüntetése, ha az arról szóló közös megegyezést a munkáltató részéről a helyettesítésre jogosult vezérigazgató-helyettes és a munkavállaló is aláírta – mutatott rá a következő perben a Legfelsőbb Bíróság.

Az ügy érintettjének közös megegyezéssel szűnt meg a munkaviszonya. A megállapodás értelmében a munkáltató vállalta, hogy a dolgozónak 35 nap felmondási időnek megfelelő munkabért és egyhavi végkielégítést fizet. A közös megegyezést a gazdasági vezérigazgató-helyettes írta alá.

A munkavállaló a munkaügyi bíróságtól kérte annak megállapítását, hogy a megegyezés érvénytelen, így a munkaviszony megszüntetése jogellenes. Arra hivatkozott, hogy az iratot már előre aláírta a gazdasági vezérigazgató-helyettes, aki nem tekinthető a munkáltatói jogkör gyakorlójának. Érvelt azzal is, megtévesztették és meg is fenyegették, hogy írja alá a megállapodást.

A bíróság szerint a vezérigazgató-helyettes jogosult volt a munkáltatói jogkör gyakorlására. Erre a vezérigazgató – külföldön való tartózkodásának idejére – külön is felhatalmazta. A bíróság nem tekintette semmisségi oknak, hogy a megállapodást a vezérigazgató-helyettes nem a felperes jelenlétében, hanem korábban írta alá. Nem találta jogellenes fenyegetésnek azt, hogy a munkáltató fegyelmit helyezett kilátásba a dolgozóval szemben. A felperes megértette a munkáltató ajánlatát, annak tartalmával és következményeivel tisztában volt – szögezte le az igazságszolgáltató fórum. A keresetet elutasította. Ezt megerősítette a másodfokú bíróság is.

A felperes az LB-től kért felülvizsgálatot. Egyebek közt előadta: a vezérigazgató nem rendelkezhetett egyszerű levélben a munkáltatói jogkör átadásáról. Előadta ismét, hogy fegyelmi eljárással fenyegették és meg is tévesztették, amikor azt állították, jobban jár, ha a munkaviszonyát közös megegyezéssel szüntetik meg, mint ha felmondanának neki.

Az LB azonban helytállónak találta a bíróságok megállapításait. Rámutatott: a cég szervezeti és működési szabályzata szerint jogosult volt a vezérigazgató-helyettes a munkáltatói jogkör gyakorlására, az abban rögzítettek megerősítését szolgálta a vezérigazgató levele. A megállapodás sem tekinthető semmisnek csak azért, mert azt utóbb írta alá a munkavállaló. A kialakult ítélkezési gyakorlat szerint ha a munkáltató a munkavállaló kötelezettségszegése miatt – a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése hiányában – fegyelmit helyez kilátásba, nem tekinthető jogellenes fenyegetésnek – hangsúlyozta az LB, és hatályában fenntartotta a jogerős ítéletet. KK

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.