BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ericsson: újabb kutatólabor

Harmadik egyetemi kutatólaboratóriumát adta át ma az Ericsson Magyarország. A svéd távközlési óriás hazai leányvállalata ezúttal hardvertervező egységet létesített a Budapesti Műszaki Egyetem (BME) elektronikus eszközök tanszékén, ahol mintegy 20-30 oktató és végzős diák kapcsolódhat be a munkálatokba. Az Ericsson támogatásával az első hazai egyetemi fejlesztőlaboratórium 1992-ben nyílt meg, ugyancsak a BME-n. A távközlési tanszéken nagy sebességű hálózatokkal kapcsolatos kutatásokat végeznek, az egységet a svéd cég 1996 óta már mint globális kompetencia-központot tartja nyilván. A második egyetemi labor 2000-ben az ELTE TTK komplex rendszerek fizikája tanszékén alakult meg, ahol ugyancsak hálózati fejlesztésekkel foglalkoznak.

A tegnapi avatón Éry Gábor, az Ericsson Magyarország vezérigazgatója kiemelte, hogy a felsőoktatásban működő kutatóműhelyek már nem alárendelt szerepet játszanak, hanem kiindulópontjai számos komoly fejlesztésnek. Hozzátette, az üzleti vállalkozások bekapcsolódása az egyetemeken folyó tudományos munkába, növelheti a műszaki pálya presztízsét, elősegítheti, hogy még többen jöjjenek ezekre a szakterületekre.

Elhangzott továbbá, hogy az Ericsson Magyarországon évi 14-15 milliárd forintot fordít kutatás-fejlesztésre, ezzel a cég a szellemi tőkébe beruházó egyik legnagyobb hazai társaság.

Az Ericsson az elmúlt években három területen épített ki komoly magyarországi bázist. A hagyományos üzleti területeket képviselő részlegnél jelenleg kétszázan dolgoznak. A cég fő megrendelői a távközlési társaságok, főleg a mobilszolgáltatók. Utóbbiak hálózatának meghatározó részét az Ericsson építette ki. A budapesti leánynál a kutatás-fejlesztési csapat a legnagyobb létszámú (550 fős), ez internetalapú mobil- és vezetékes hálózatok platformját tervezi, s az anyacég elképzelései szerint újabb fejlesztések is jöhetnek ide.

A harmadik nagy üzletág a globális mérnöki szakértői központ, amely 2005-ben indult, és amelyből az anyacégen belül öszszesen húsz működik. Egységes szolgáltatáskezelésre jött létre, s jelenleg kétszázötvenen dolgoznak itt. Ezen a területen is bővítenének, de már most szembesülnek azzal, hogy időnként nincs elég szakképzett munkaerő. Ezen a területen – ellentétben a kutatás-fejlesztéssel – nem a frissen végzettekre van szükség, ide gyakorlati tudás kell. A tervek szerint ez a részleg ebben az évben további 80 fővel nőhet.

Február óta hálózatüzemeltetéssel is kibővült az Ericsson Magyarország profilja. Az első ilyen szerződést a Pannonnal kötötték meg. A svéd anyavállalat ezen a szolgáltatási területen már világelsőnek számít, globálisan mintegy 170 millió előfizetőnek menedzseli a hálózatát, s ebből a területből a hazai leányvállalat is egyre nagyobb területet akar kihasítani.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.