Az előzetes várakozásoknak nagyjából megfelelő gyorsjelentést tett közzé tegnap a Mol. Az olajipari csoport az egy esztendővel korábbinál felével magasabb, 798 milliárd forintot meghaladó árbevételt realizált az év első három hónapjában. Mindeközben a speciális tételek nélküli üzemi eredmény tizedével, 67,3 milliárd forintra, a szintén speciális tételek nélküli nettó nyereség pedig 43 százalékkal, 65 milliárdra emelkedett.
Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató elmondta: kiemelkedő növekedést ért el a csoport kutatás-termelési, illetve feldolgozási és kereskedelmi divíziója is. Előbbi üzemi eredménye több mint ötszörösére, 89,2 milliárd forintra emelkedett az év első három hónapjában, s bár ebben benne van a Szőreg–1 mező értékesítéséből származó mintegy 65 milliárdos egyszeri tétel, az eredmény növekedése akkor is eléri a negyven százalékot, ha ezt az elemet kiszűrjük. A nyereség bővülésében jelentős szerepet játszott az olajárak számottevő emelkedése (a brent kőolaj átlagára a negyedévben közel 70 százalékkal volt magasabb, mint egy esztendővel korábban), ez 16 milliárd forintos eredményjavuláshoz vezetett.
Negyven százalék feletti ütemben emelkedett a feldolgozási és kereskedelmi üzletág üzemi nyeresége is, s meghaladta a 40 milliárd forintot az év első három hónapjában. A Mol tájékoztatása szerint a bővülés itt elsősorban a kedvező árréseknek, a több mint negyedével magasabb értékesítési mennyiségnek, valamint az előnyös termékösszetételnek köszönhető.
Nem teljesített ugyanakkor túl jól a csoport petrolkémiai üzletága, amelynek nyeresége közel 80 százalékkal, 2,6 milliárd forintra zuhant. A csökkenés az előző év utolsó negyedévében kezdődött negatív piaci tendenciák eredménye. Az olajár emelkedésével párhuzamosan ugyanis az alapanyagárak rekordszintre nőttek, az integrált petrolkémiai árrés pedig jelentősen csökkent, 12 milliárd forinttal mérsékelve a divízió első negyedéves eredményét.
Hernádi Zsolt kiemelte: a Mol az első negyedévben is olyan partnerségek kialakítására koncentrált, amelyek kiegészítik a csoport meglévő képességeit. Az együttműködések közül kiemelkedik a CEZ cseh áramcéggel kötött partnerség, ezt az Európai Bizottság épp a napokban hagyta jóvá. A két társaság által létrehozott vegyes vállalat gáztüzelésű erőművekre és a gázinfra-
struktúrához kötődő beruházásokra összpontosít négy közép- és délkelet-európai országban, továbbá a stratégiai együttműködés keretében a cseh fél hétszázalékos részesedést vásárolt a Molban. JZ
A társaság százszázalékos tulajdonú vállalata, a Matyuskinszkaja Vertikal a Matyuskinszkaja blokk déli szektorában lévő Ledovoje területen, 2650 méter alatti mélységben bukkant ígéretes lelőhelyre.
A kúton további műszaki műveletek és tesztelés után ipari próbatermelés kezdődik, várhatóan 2008 harmadik negyedévében.
A társaság százszázalékos tulajdonú vállalata, a Matyuskinszkaja Vertikal a Matyuskinszkaja blokk déli szektorában lévő Ledovoje területen, 2650 méter alatti mélységben bukkant ígéretes lelőhelyre.
A kúton további műszaki műveletek és tesztelés után ipari próbatermelés kezdődik, várhatóan 2008 harmadik negyedévében.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.