BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Amerikai hatások az autóiparban

A Daimler AG mintegy 700 millió euróval csökkentette Mercedes márkájának korábbi 7,7 milliárd eurós profit-előrejelzését. Az autóipari óriás rövidesen dönt arról is, mely gyárainak termelését csökkenti az év végétől. A DPA tudósítása szerint külföldön a tuscalosai (USA, Alabama) gyár termelése csökken, Németországban a sindelfingeni, az untertürkheimi üzem munkástanácsával már megállapodtak, míg Rastattban még nem született egyezség. Az is biztos, hogy a brémai Mercedes-Benz-gyárban az SL és az SLK sportmodellek kibocsátását csökkentik.

Az amerikai eladások csökkenésére, a dollár gyengülésére, valamint az acél, a műnyagok és az olaj árának emelkedésére hivatkozva a BMW is profitfigyelmeztetést adott ki a napokban. A bajor márka az idén nem éri el az előre jelzett 3,78 milliárd eurós adó előtti nyereséget. A Bloomberg hírügynökség a BMW vezérigazgatóját, Norbert Reithofert idézve azt írta, hogy 2009 is a kihívások éve lesz, s a cég azt tervezi, hogy csökkenti a termelést, valamint emeli árait.

Az Egyesült Államokban júliusban ötödével csökkent a személyautó-piac forgalma, bár hozzá kell tenni: odaát személykocsinak számítanak a nálunk haszonjármű-kategóriában futó platós kisteherautók, a pick-upok is. Ezek forgalma az idén 14,2 millióra csökken a tavalyi 16,1 millióról. A kereslet visszaesésének oka, hogy egy gallon (3,785 liter) benzin ára az októberi 2,8 dollárról júniusban 4,1 dollárra nőtt, vagyis átszámítva literenként 163 forintba kerül. Nem csupán az észak-amerikai, hanem az európai személygépkocsi-piac is szűkül: az első fél évben 2 százalékkal, 8,328 millióra csökkentek az eladások. (Magyarországon 1,4 százalékkal kevesebb, 85 147 autó talált gazdára.)

Ide kapcsolódik, hogy a Toyota a világpiaci tendenciákat látva 450 ezerrel csökkentette az idei gyártási és 350 ezerrel az eladási tervét. Ennek alapján csupán 1 százalékkal, 8,5 millióra emelkedik a Toyota gépjárműforgalma ebben az évben. DK

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.