BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olimpia édes-savanyú mártásban

Jól érzékeltették a pénteki nyitóünnepség előtti napok eseményei a 2008-as pekingi nyári olimpiát és körülményeit jellemző kettősségeket. Jóllehet a kínai vezetés mindent megtett azért, hogy a rendezvény hozzájáruljon az ország imázsának javításához, az emberi jogok megsértését nyílt levélben bíráló sportolók, a tizenhat rendőr halálát követelő észak-kínai vérfürdő, az állandó szmog problémája vagy a halmozódó doppingügyek inkább a csillogónak szánt kulisszák mögötti árnyakra irányítják a figyelmet.

Nagyszerű sportesemények elébe nézünk, és a 2008-as nyári játékok nagyban hozzájárulnak majd ahhoz, hogy Kína jobban megismerje a világot, illetve a világ Kínát – nyilatkozta optimistán Jacque Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a megnyitó előtt. Megfigyelők ugyanakkor inkább arra figyelmeztetnek, hogy a NOB vezetőjének néha túlságosan is „hangos” némasága a kínai politikai és emberi jogi problémákkal kapcsolatban komolyan árthat a szervezet tekintélyének – mutat rá a Financial Times Deutschland.

Jellemző a NOB elnökének kényes helyzetére, hogy a kommunista pekingi vezetés egyik bírálója, He Depu abba a börtönbe hívta meg beszélgetésre Roggét, amelybe őt és a hozzá hasonlókat zárta az ellenzéki hangokat rosszul tűrő rezsim. A hazai rendszerkritikusoknál még szerencsésebbnek mondhatják magukat azok az emberi jogok tiszteletben tartásáért vagy az internetcenzúra gyakorlatának eltörléséért demonstráló külföldi aktivisták, akiket nem letartóztattak, hanem egyszerűen kiutasítottak az ázsiai országból.

Ugyanakkor ami a puszta számokat illeti, a pekingi olimpiáról valóban csak szuperlatívuszokban lehet beszélni. A kínai vezetés közel 40 milliárd dollárt fordított az infrastruktúra fejlesztésére. A vitorlásversenyeket például a fővárostól 600 kilométerre tartják, míg a lovas sportesemények helyszínéül Hongkong szolgál. A futurisztikus, 91 ezer néző befogadására alkalmas, úgynevezett Madárfészek nemzeti stadion vagy az úszóversenyeknek otthont adó, merész építészeti megoldásokat felvonultató uszodacsarnok azt a célt szolgálja, hogy Kína az egész világ számára demonstrálhassa az elmúlt évek fejlődését, illetve nagyhatalmi ambícióit. Mindehhez a rekordszámú, 11 128 atléta, a nemzetközi média 30 ezer képviselője, a játékok miatt az országba látogató 500 ezer turista, illetve a sok millió tévénéző szolgáltatja a közönséget.

A pekingi hatóságoknak egyébként nem elég a kellemetlen hangok elnémítása, még az időjárást is az irányításuk alá kívánják vonni a tökéletes összhatás kedvéért. Ezüst-jodid rakétákat állítottak készenlétbe, hogy ha szükséges, ezekkel oszlassák el a főváros felett lebegő párafelhőket a megnyitón.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.